przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z oo

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, jednak zastanawiasz się czy dokonując przekształcenia formy prawnej firmy, którą prowadzisz odniesiesz wymierne korzyści, jak również czy przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę sprawdzi się w Twoim wypadku?

W niniejszej publikacji, korzystając z naszego praktycznego doświadczenia, przybliżymy Ci kiedy przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę może okazać się dobrym rozwiązaniem, jak również wskażemy jakie korzyści wynikają z przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną lub prostą spółkę akcyjna oraz jak bardzo skomplikowany jest to proces.

Na wstępie wskażemy Ci także jakie są możliwe warianty przekształcenia działalności gospodarczej prowadzonej przez jednoosobowego przedsiębiorcę.

Możliwe warianty przekształcenia JDG.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorca będący osobą fizyczną, wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą, może przekształcić prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę kapitałową. Zatem spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo akcyjna oraz spółka cywilna (jako spółka prawa cywilnego) nie mogą zostać wybrane przez Ciebie jako forma w jakiej będziesz w przyszłości, po przekształceniu, prowadził działalność.

 

W polskim porządku prawnym wyróżniamy trzy spółki kapitałowe, a mianowicie:

  1. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością;
  2. spółkę akcyjną;
  3. prostą spółkę akcyjną.

Każda ze wskazanych spółek może zostać zawiązana nie tylko przez kilka osób ale także tylko przez jedną osobę (powstaje wówczas spółka jednoosobowa np. jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Nie ma zatem również przeszkód prawnych aby Twoja jednoosobowa działalność gospodarcza została przekształcona w jedną ze wskazanych spółek.

Jednocześnie obowiązujące przepisy prawa nie dają możliwości wyboru jako spółki powstałej z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej, żadnej ze spółek osobowych. Tym samym, nie będziesz miał możliwości wyboru przy przekształceniu takich spółek jak spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowo-akcyjna czy spółka komandytowa. Nie ma jednak co ukrywać, że najczęściej przekształcenie następuje w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Kiedy już wiemy, jaką formę prawną możesz wybrać przy przekształceniu działalności gospodarczej w spółkę, zastanówmy się kiedy warto pomyśleć o przekształceniu przedsiębiorcy, jak również jakie korzyści niesie za sobą przekształcenie dotychczasowej działalności gospodarczej.

Przekształcenie spółki i działalności gospodarczej

Sprawdź naszą platformę doradztwa prawnego oraz doradztwa podatkowego Online

Kiedy warto rozważyć przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej?

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę jest dobrym pomysłem w sytuacji, gdy Twoja jednoosobowa działalność gospodarcza zaczyna generować coraz wyższe przychody, przynosząc tym samym coraz większe zyski, a jednocześnie relacje z kontrahentami oraz klientami są coraz bardziej skomplikowane. Zazwyczaj wtedy także pojawia się konieczność wejścia na wyższy poziom organizacyjny w zakresie zarządzania wewnątrz firmy w takich aspektach jak: zarządzanie finansami, zarządzanie płynnością finansową, gospodarką magazynową czy też budżetowaniem. Dodatkowym czynnikiem skłaniającym wówczas do przekształcenia jest spełnienie oczekiwań podmiotów udzielających zewnętrznego finansowania, którym będzie zależało na uzyskaniu transparentności finansowej Twojego biznesu, prawnym i finansowym oddzieleniu majątku prywatnego od firmowego, zapewnieniu stabilności prawnej prowadzonej działalności, zwłaszcza na wypadek sytuacji nadzwyczajnych związanych z osobą właściciela. Dla podmiotów zewnętrznych takich jak banki, czy firmy faktoringowe, które udzielają przedsiębiorcy finansowania zewnętrznego (kredyty, kredyty kupieckie) często problemem jest brak formalnego oddzielenia majątku firmowego od majątku prywatnego i brak transparentności w tym obszarze.

Drugim motywem przekształcenia jest chęć ograniczenia ryzyka związanego z prowadzoną działalnością.

Wzrost rozmiarów prowadzonej działalności gospodarczej powoduje, że jednoosobowa działalność gospodarcza staje się coraz bardziej ryzykowna, a jednocześnie też – z uwagi na brak prowadzenia pełnej księgowości – mniej przejrzysta pod względem finansowym i organizacyjnym. Wraz z rozwojem Twojego biznesu ryzyko prowadzonej działalności gospodarczej wzrasta ponieważ jako osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą odpowiadasz całym posiadanym przez siebie majątkiem za zobowiązania, które zaciągasz w ramach prowadzonej przez siebie działalności lub które powstaną np. w ramach odpowiedzialności odszkodowawczej. Przekształcenia może także służyć minimalizacji odpowiedzialności za długi jakie już powstały w prowadzonej działalności gospodarczej.

zawarcie umowy spółki według planu przekształcenia przedsiębiorcy - spotkanie

Często motywem przekształcenia jest sukcesja działalności lub sprzedaż firmy. Plany przekształcenia pojawiają się wówczas wtedy gdy przedsiębiorca zamierza zbyć prowadzoną działalność gospodarczą na rzecz nowego inwestora. Jest to optymalny sposób na wyjście z biznesu z minimalizacją ryzyka związanego z prowadzoną działalnością, a w szczególności odpowiedzialności za zobowiązania wynikające z prowadzonej działalności.

Ważnym motywem skłaniającym do przeprowadzenia procesu przekształcenia jest zamiar skorzystania z opodatkowania estońskim CIT lub też przeniesienia biznesu do fundacji rodzinnej (poprzez wniesienie udziałów). O korzyściach tych konkurencyjnych rozwiązań pisaliśmy tutaj https://bogdanchudoba.pl/fundacja-rodzinna-i-estonski-cit-dwa-korzystne-i-konkurencyjne-rozwiazania-dla-przedsiebiorcow/ 

Wraz z rozwojem Twojej firmy, często również pojawiają się nowe pomysły dotyczące kolejnych inwestycji, które wymagają znacznych nakładów finansowych, które mogą zostać zapewnione przez inwestorów zewnętrznych – czy to w formie dokapitalizowania czy też w formie kredytu. Uzyskanie finansowania w formie dokapitalizowania prowadzonej działalności będzie natomiast znacznie łatwiejsze w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w ramach spółki, w związku z czym przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej może okazać się dobrym pomysłem jeśli zależy Ci na pozyskaniu inwestora lub kredytu inwestycyjnego.

Przekształcenie – jak trudny jest to proces?

Analizując sensowność przekształcenia Twojej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub inną spółkę kapitałową pojawi się Twoje pytanie jak angażujący i skomplikowany jest proces przekształcenia i czy warto się angażować w ten proces, który przeciętnie trwa od 2 do 4 miesięcy.

Aby obrazowo odpowiedzieć na to pytanie można posłużyć się przykładem przejścia ze starego systemu finansowo-księgowego na nowy system finansowo-księgowy i system ERP w Twojej firmie.

Informatycy – w przypadku takiej operacji, a w przypadku przekształcenia JDG w spółkę ustawodawca – zapewniają, że operacja ta nie powinna rodzić komplikacji i powinna być płynnym przejściem z jednej formy prowadzonej działalności w drugą.

Ustawodawca bowiem zapewnia, że proces przekształcenia ma zapewnić ciągłość prawną pomimo zmiany formy jej prowadzenia i nie być skomplikowany i uciążliwy. Przepisy jasno wskazują, iż ma nastąpić ciągłość biznesu. Jednak praktycy powiedzą, że to zależy i kwestia ta wymaga konsultacji, analizy zarówno przez adwokata lub radcę prawnego oraz doradcę podatkowego.

Im bardziej jest skomplikowany Twój system finansowo-księgowy (posługując się dalej tym przykładem) tym bardziej operacja ta może być bardziej skomplikowana i wymagająca większego zaangażowania na etapie przygotowawczym.

Im bardziej rozbudowana jest Twoja działalność gospodarcza tym więcej zaangażowania będzie konieczne aby przygotować proces i sprawnie go przeprowadzić. Ale jest to możliwe i nie ma co także ukrywać, że jest to jedyny sposób na zmianę formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej z zachowaniem całości i ciągłości biznesu.

Przed przystąpieniem do procesu przekształcenia konieczne jest podjęcie działań przygotowawczych, których celem będzie zapewnienie, że proces ten przebiegnie z minimalizacją perturbacji organizacyjnych i przykrych niespodzianek po jego zakończeniu. Działania przygotowawcze będą skupiać się na analizie Twoich relacji z kontrahentami, sytuacji podatkowo-księgowej, sytuacji finansowej i kwestiach organizacyjnych. Dzięki zaplanowaniu ww. procesu, możliwe będzie płynne przejście do nowej formy prowadzonej działalności gospodarczej. Wówczas od dnia przekształcenia spółka przekształcona przejmie całość Twojej działalności w sposób płynny.

W dalszej części publikacji, przybliżymy Ci jakie jeszcze korzyści daje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna oraz prosta spółka akcyjna.

Jednoosobowa działalność gospodarcza i korzyści wynikające z jej przekształcenia

Z przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową (najczęściej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) wiąże się szereg realnych korzyści. Funkcjonowanie w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej lub prostej spółki akcyjnej, sprzyja rozwojowi działalności gospodarczej oraz podejmowaniu decyzji o nowych inwestycjach dzięki lepszemu wglądowi w sytuację finansową spółki.

sporządzanie umowy w formie aktu notarialnego - spotkanie w biurze

Wśród korzyści związanych z przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę możemy wyróżnić:

  1. bezpośrednią kontynuacji działalności gospodarczej jednoosobowego przedsiębiorcy;
  2. obniżenie zobowiązań związanych z ZUS-em oraz składką zdrowotną;
  3. możliwość opodatkowania estońskim CIT lub wniesienia udziałów do fundacji rodzinnej;
  4. prawne oddzielenie spraw prywatnych od biznesowych;
  5. zmianę zakresu odpowiedzialność przedsiębiorcy;
  6. uregulowanie kwestii związanych z sukcesją biznesu;
  7. większą łatwość w pozyskaniu finansowania w formie dokapitalizowania zewnętrznego z uwagi na uzyskanie transparentności finansowej prowadzonej działalności, co ma znaczenie w przypadku pozyskiwania finansowania zewnętrznego w postaci kredytu.

W dalszej części publikacji przybliżymy Ci każdą ze wskazanych zalet, dzięki czemu będziesz miał możliwość samodzielnej oceny czy przekształcenie działalności gospodarczej, którą prowadzisz jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Kontynuacja działalności gospodarczej

Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych, przekształconej spółce przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego, a zatem osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą.

Co więcej, przekształcona spółka pozostaje podmiotem zezwoleń, koncesji ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed przekształceniem w spółkę kapitałową – chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej.

Tym samym, na skutek przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną lub prostą spółkę akcyjną, spółki te staną się niejako automatycznie stroną stosunków prawnych, które zawiązał przedsiębiorca, który zdecydował się na przekształcenie prowadzonej przez siebie jednoosobowej działalności gospodarczej. Skutek ten nastąpi w dniu przekształcenia, którym jest dzień rejestracji spółki przekształconej w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Dzięki przytoczonej regulacji, spółka powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej, nie będzie musiała zawierać nowych umów lub aneksować tych, które zostały uprzednio zawarte przez jej poprzednika prawnego.

Przekształcenie a ZUS

Jako jednoosobowy przedsiębiorca, doskonale zdajesz sobie sprawę z obciążeń finansowych jakie na Tobie spoczywają. Każdego miesiąca prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej musisz uiszczać składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, jak również jesteś obciążony podatkiem dochodowym, zależnym od osiąganych przez Ciebie dochodów.

W przypadku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową i wprowadzenia do spółki z o.o. drugiego wspólnika, na żadnej z tego rodzaju spółek nie będzie spoczywać obowiązek odprowadzania składek ZUS. Będzie to istotna ulga. Jednakże w pewnych wypadkach, mogą być do tego zobowiązani wspólnicy spółki oraz osoby nimi zarządzające.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jako jedyny wspólnik takiej spółki będziesz zobowiązany do zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. Jednak w tym wypadku, istnieje łatwy sposób na uniknięcie wskazanego zobowiązania.

Mianowicie, wystarczy że dokonasz zbycia części posiadanych przez Ciebie udziałów w spółce z o.o. innej osobie np. swojemu małżonkowi lub dzieciom. Pamiętaj jednak, że nie możesz zbyć na rzecz innej osoby zbyt małej ich części – może to bowiem wzbudzić wątpliwości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy wprowadzenie drugiego wspólnika do spółki nie miało pozornego charakteru, a orzecznictwo sądowe nie wydaje się być stabilne w tej kwestii i może ulec zmianie po pewnym czasie.

Co więcej, w sytuacji gdy osoba zarządzająca spółką z o.o., pobiera z tytułu sprawowanej funkcji wynagrodzenie na podstawie kontraktu menedżerskiego, konieczne będzie w takim wypadku odprowadzanie należnych z tego tytułu składek do ZUS oraz składki zdrowotnej. Ich wysokość i zakres zależeć jednak będzie od podstawy jego wypłaty.

Najbardziej korzystnym rozwiązaniem wydaje się być w takim wypadku wynagrodzenie przyznane członkom organów zarządzających spółką z o.o. na podstawie aktu powołania. W takim bowiem wypadku, obowiązek względem ZUS ograniczał się będzie jedynie do konieczności odprowadzania składki zdrowotnej.

dokumenty umowy spółki

Spółka akcyjna

W odniesieniu do akcjonariuszy spółki akcyjnej, wskazać należy, że nie są oni traktowani na gruncie obowiązujących przepisów, jako osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Tym samym, zostając jedynym akcjonariuszem w spółce akcyjnej, jak również jednym z wielu akcjonariuszy tego rodzaju spółki, nie będziesz zobowiązany do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Obowiązek taki może spoczywać, podobnie jak w wypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, na osobach zarządzających spółką akcyjną.

Prosta spółka akcyjna

Natomiast, w przypadku prostej spółki akcyjnej, co do zasady akcjonariusze tego rodzaju spółki kapitałowej nie będą zobowiązani do zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. Będzie tak także w sytuacji gdy jest to spółka jednoosobowa, w której wszystkie akcje skupione są w ręce jednej osoby.

Od zasady tej został jednak wprowadzony wyjątek. Mianowicie, w sytuacji gdy akcjonariusz prostej spółki akcyjnej tytułem wkładu do niej wniósł świadczenie pracy lub usług, będzie on tym samym podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom ZUS.

Również w tym wypadku, podobnie jak w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, kształtować się będzie obowiązek zapłaty składek ZUS przez osoby zarządzające prostą spółką akcyjną.

Możliwość opodatkowania estońskim CIT lub wniesienia udziałów do fundacji rodzinnej

Kolejną z korzyści, związanych z przekształceniem jednoosobowej działalności w spółkę kapitałową jest możliwość jej opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, czyli tzw. estońskim CIT lub też możliwość skorzystania z nowych rozwiązań prawnych, podatkowych i sukcesyjnych jakie daje fundacja rodzinna.

Z wyborem estońskiego CIT wiąże się szereg korzyści. Przede wszystkim, spółki które spełniają warunki do objęcia tą formą opodatkowania i zdecydują się na skorzystanie z niej, nie będą zobowiązane do zapłaty podatku dochodowego od ich bieżących dochodów. Co więcej, należna stawka podatku jest niższa, niż w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych, jak również podmioty te nie będą musiałby prowadzić rozbudowanej ewidencji podatkowej.

Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się więcej na temat wskazanej formy opodatkowania, w tym jakie warunki należy spełnić aby wybrać estoński CIT, zachęcamy do lektury naszych innych publikacji, np. Przekształcenie JDG w spółkę z o.o. i wybór estońskiego CIT 

 

Prawne oddzielenie biznesu od życia prywatnego

Prowadzenie działalności gospodarczej w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej lub prostej spółki akcyjnej, jest również dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na prawnym oddzieleniu kwestii biznesowych od swojego życia prywatnego.

Przy przekształceniu przedsiębiorcy w jedną ze wskazanych spółek, osoba fizyczna, która prowadziła dotychczas jednoosobową działalność gospodarczą, z dniem przekształcenia – a zatem w dniu wpisania spółki przekształconej w Krajowym Rejestrze Sądowym – staje się wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki powstałej z przekształcenia.

Jednocześnie, osoba taka nie musi zostać ustanowiona członkiem zarządu w spółce powstałej z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Właściciel biznesu może podjąć bowiem decyzję o powierzeniu kierowania nim innej osobie, zachowując jednocześnie profity związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – takie jak w przypadku wypłaty dywidendy.

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową, stanowi dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na ograniczeniu własnej odpowiedzialności za zobowiązania zaciągane w związku z prowadzoną przez nie działalnością gospodarczą.

Wskazać bowiem należy, że przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, odpowiada całym posiadanym przez siebie majątkiem za wszelkie zobowiązania jakie zostaną przez niego zaciągnięte w związku z prowadzoną przez niego działalnością.

Wobec tego, w sytuacji gdy jako jednoosobowy przedsiębiorca, zaciągniesz jakiekolwiek zobowiązanie, np. związane z zawartą przez Ciebie umową najmu lokalu, w którym prowadzisz działalność, w przypadku braku zapłaty należnych z tego tytułu należności tj. czynszu najmu, Twój kontrahent będzie mógł dochodzić zaspokojenia swoich roszczeń z Twojego majątku osobistego.

W związku z tym, uznać należy, że potencjalnie zagrożony pozostaje cały posiadany przez Ciebie majątek, a zatem m.in. nieruchomości, rzeczy ruchome – np. samochody, sprzęt elektroniczny, a także pieniądze. Oczywiście, Twój kontrahent będzie mógł prowadzić egzekucję z Twojego majątku jedynie gdy uzyska odpowiedni ku temu tytuł – a zatem na przykład prawomocny wyrok bądź nakaz zapłaty.

Inaczej kształtują się natomiast zasady odpowiedzialności wspólników spółek kapitałowych, jak również osób zarządzających tego rodzaju osobami prawnymi.

Wspólnicy spółek kapitałowych

Zasadniczo wspólnicy spółek kapitałowych nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za zobowiązania jakie są zaciągane w toku funkcjonowania danej spółki.

Tym samym odpowiedzialności takiej nie będzie ponosił także wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej bądź prostej spółki akcyjnej, powstałej z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

Zapamiętaj jednak, że przekształcając swoją działalność gospodarczą w spółkę kapitałową, automatycznie staniesz się jej jedynym wspólnikiem, który co prawda nie będzie odpowiedzialny za zobowiązania spółki, która powstanie z przekształcenia, jednakże równocześnie będziesz odpowiadał solidarnie ze spółką przekształconą za zobowiązania związane z wcześniej prowadzoną działalnością gospodarczą jako jednoosobowy przedsiębiorca.

Odpowiedzialność członków organów spółki przekształconej

Także odpowiedzialność osób będących członkami zarządu spółek kapitałowych, ma wyraźnie ograniczony zakres, w stosunku do odpowiedzialności jaką ponosi osoba prowadząca biznes w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Również w odniesieniu do członków zarządu działających w imieniu spółki przekształconej, wskazać należy, że co do zasady nie będą oni odpowiadać za jej zobowiązania.

Co prawda, członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a także osoby zasiadające w zarządzie prostej spółki akcyjnej, zgodnie z obowiązującymi przepisami, ponoszą subsydiarną odpowiedzialność za zobowiązania spółki przekształconej.

Oznacza to, że w sytuacji gdy egzekucja z majątku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bądź prostej spółki akcyjnej okaże się bezskuteczna, jej członkowie zarządu ponosić będą odpowiedzialność za zaciągnięte przez daną spółkę zobowiązania. Mimo to, odpowiedzialność ta ma wyraźnie ograniczony zakres w stosunku do odpowiedzialności jednoosobowego przedsiębiorcy.

Sukcesja biznesu

W obowiązującym porządku prawnym, w sytuacji śmierci wspólnika lub akcjonariusza spółki kapitałowej, posiadane przez niego udziały lub akcje w spółce stają się przedmiotem dziedziczenia. Jednak spółka nie ulega likwidacji.

Tym samym, śmierć wspólnika lub akcjonariusza nie wpływa na na bieżącą działalności gospodarczą prowadzoną przez spółkę kapitałową. Może ona dalej funkcjonować, przy czym w miejsce zmarłego wspólnika lub akcjonariusza, wchodzą jego spadkobiercy.

Wybór prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki jest zatem dobrym wyborem dla osób, którym zależy na tym, aby ich ewentualna śmierć nie zakłóciła bieżącego funkcjonowania przedsiębiorstwa, które utworzyli.

Pozyskanie finansowania

Przekształcenie jednoosobowej działalności w jedną ze spółek kapitałowych, jest rozwiązaniem pozwalającym na łatwe pozyskanie finansowania potrzebnego do rozwoju działalności gospodarczej. Nie ma bowiem przeszkód, aby do jednoosobowej spółki kapitałowej przystąpili nowi wspólnicy lub akcjonariusze.

Przystępujący do spółki kapitałowej podmiot będzie miał jako jej wspólnik lub akcjonariusz wpływ na jej funkcjonowanie, jak również będzie osiągał korzyści związane z wypłatą na jego rzecz dywidendy.

Dla potencjalnego inwestora, finansowe zaangażowanie w spółkę kapitałową jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż wsparcie jednoosobowego przedsiębiorcy.

Przekształcenie a dodatkowe obowiązki

Chociaż przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną lub prostą spółkę akcyjną może przynieść wymierne korzyści na wielu płaszczyznach, powinieneś także pamiętać, że spoczywać będą na Tobie również dodatkowe zobowiązania.

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki kapitałowej wiąże się także z:

  1. obowiązkiem prowadzenia pełnej księgowości;
  2. koniecznością dokonywania zmian umowy spółki w formie aktu notarialnego (gdy umowa spółki lub statut spółki akcyjnej będzie miał ulec zmianie);
  3. obowiązkiem składania sprawozdań finansowych za każdy rok obrotowy działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę;
  4. koniecznością zapłaty podatku dochodowego zarówno przez samą spółkę, jak również przez jej wspólników w przypadku wypłaty należnej im dywidendy (aczkolwiek w tym obszarze można zminimalizować niedogodności korzystając z rozwiązań w zakresie estońskiego CIT lub fundacji rodzinnej).

Uznać zatem należy, że prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki kapitałowej wiąże się z pewnymi niedogodnościami, jednak wydaje się, że potencjalne korzyści mogą przewyższyć ewentualne utrudnienia.

Podsumowanie

Wskazać należy, że potencjalne korzyści związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej lub prostej spółki akcyjnej mogą przewyższać ewentualne niedogodności związane z jej prowadzeniem.

Oczywiście, każdorazowo decyzja aby przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę także powinna uwzględniać szczególną, indywidualną sytuację danego przedsiębiorcy. Może bowiem okazać się, że rozmiar prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej i plany z nią związane nie sprzyjają przekształceniu przedsiębiorcy.

Jeśli jednak, myślisz że prowadzenie biznesu w formie spółki sprawdzi się w Twoim wypadku i chciałbyś przekształcić formę prowadzonej działalności w jedną ze spółek kapitałowych, powinieneś zadbać o szereg aspektów formalnych związanych z przekształceniem.

Dobrym pomysłem będzie pomoc profesjonalisty – adwokata lub radcy prawnego oraz doradcy podatkowego, który pomoże Ci w procesie przekształcenia. Doświadczony prawnik oraz doradca podatkowy pomoże Ci w sporządzeniu planu przekształcenia przedsiębiorcy, wyjaśni na z czym wiąże się zawarcie umowy spółki, jak również wskaże na jaki dzień powinno zostać sporządzone sprawozdanie finansowe dla celów przekształcenia.

Oferta Kancelarii

Myślisz o przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Potrzebujesz pomocy w sporządzeniu planu przekształcenia dotychczasowej działalności gospodarczej, nie wiesz co powinno znaleźć się w umowie spółki bądź chciałbyś uzyskać pomoc w zgłoszeniu Twojej spółki do Krajowego Rejestru Sądowego a tym samym wykreślenia przedsiębiorcy przekształcanego z Centralnej Ewidencji?

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Kancelarii w tym zakresie oraz z naszą ofertę usług świadczonych online na naszej Platformie Obsługi Prawnej i Podatkowej Online.

Nasz poradnik – Jak mądrze założyć fundację rodzinną.

Jeżeli myślisz o założeniu fundacji rodzinnej zapraszamy Cię także do zapoznania się z naszym poradnikiem – Jak mądrze założyć fundację rodzinną.

 

3/5 - (4 votes)
Fundacja rodzinna a podatki Poprzedni
Następny Jak zmniejszyć ryzyko odpowiedzialności członków zarządu spółki kapitałowej?