Spis treści:
- Cel istnienia fundacji rodzinnej a więzi rodzinne
- Dziedziczenie. Fundacja rodzinna a zachowek
- Zgromadzenie beneficjentów
- Kto może zostać członkiem zgromadzenia beneficjentów?
- Fundacja rodzinna a kompetencje zgromadzenia beneficjentów
- Fundacja rodzinna a ochrona majątku rodzinnego
- Podatki w fundacji rodzinnej.
- Zobowiązania podatkowe beneficjentów (podatek PIT)
- Czy fundację rodzinną może założyć tylko jedna osoba?
- Podsumowanie
- Oferta Kancelarii dotycząca założenia fundacji rodzinnej
Instytucja fundacji rodzinnej wprowadzona do polskiego systemu prawnego 22 maja 2023 r. to niewątpliwie rewolucja w polskim systemie prawnym wśród instytucji służących do zarządzania rodzinnym majątkiem inwestycyjnym. Uchwalona ustawa wprowadziła zarówno dla przedsiębiorców, właścicieli aktywów inwestycyjnych, inwestorów giełdowych jak i rentierów możliwość skorzystania z narzędzia, które jednocześnie spełnia trzy funkcje.
Po pierwsze, zapewnia przeprowadzenie sukcesji rodzinnego majątku inwestycyjnego w obrębie rodziny w sposób uporządkowany i przemyślany. Po drugie, daje możliwość wzmocnienia więzi rodzinnych, wprowadzając członków rodziny do struktury fundacji zarządzającej całością majątku rodzinnego. Po trzecie, umożliwia przeprowadzenie działań dozwolonego planowania podatkowego, optymalizacji podatkowej i osiągnięcia pozytywnych skutków w zakresie możliwości reinwestowania środków pieniężnych bez pomniejszania dochodów o podatek dochodowy.
Biorąc powyższe pod uwagę, warto zwrócić uwagę, że fundacja rodzinna – poza pełnieniem funkcji prawnych – może także doprowadzić do wzmocnienia więzi rodzinnych i umożliwi przeprowadzenie sukcesji biznesu czy też rodzinnych aktywów w tym aktywów inwestycyjnych w sposób uporządkowany i zaplanowany. Dodatkowo, co jest bardzo istotne, tworzy formalną strukturę organizacyjną i prawną do zarządzania majątkiem rodzinnym oddzielając to zarządzanie od zarządzania biznesem, które może zostać powierzone menedżerom.
Jeżeli zastanawiasz się, czy skorzystanie z instytucji fundacji rodzinnej spełni Twoje oczekiwania związane z rozgraniczeniem życia rodzinnego i majątku prywatnego od spraw biznesowych albo może chciałbyś wiedzieć, czy fundacja rodzinna da Ci możliwości pomnażania majątku rodzinnego, a co za tym idzie czy założenie fundacji rodzinnej jest rozwiązaniem dla Ciebie, to zapoznaj się z tą instytucją.
Kompleksowa obsługa fundacji rodzinnej przez doświadczonych prawników
Sprawdź naszą platformę doradztwa prawnego oraz doradztwa podatkowego Online
Warto, abyś w ramach swoich rozważań nad fundacją rodzinną, przed podjęciem decyzji o ustanowieniu fundacji rodzinnej zastanowił się, co fundacja rodzinna ma wspólnego oprócz samej nazwy z rodziną oraz jakie jej założenie niesie konsekwencje dla Ciebie i Twoich najbliższych.
W niniejszej publikacji przybliżymy Ci relacje zachodzące w polskiej fundacji rodzinnej pomiędzy samą fundacją rodzinną a fundatorem oraz jego członkami rodziny i opiszemy ważne instytucje prawne, na jakie należy zwrócić uwagę analizując możliwość założenia przez Ciebie fundacji rodzinnej i wpływ tej decyzji na rodzinne stosunki majątkowe.
Cel istnienia fundacji rodzinnej a więzi rodzinne
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, głównym celem w ustanowieniu fundacji rodzinnej, jako organizacji o charakterze prywatnym, jest gromadzenie mienia, zarządzanie nim oraz spełnianie świadczeń na rzecz beneficjentów.
Zgodnie z postanowieniami ustawy o fundacji rodzinnej, fundacje rodzinne muszą posiadać określonych w statucie danej fundacji, beneficjentów. Beneficjentem fundacji rodzinnej mogą być osoby fizyczne, jak również organizacje pozarządowe prowadzące działalność pożytku publicznego. Jest to katalog zamknięty, a zatem beneficjentem fundacji rodzinnej nie stać się inny podmiot np. spółka jawna.
Tworząc postanowienia statutów dla klientów o bardzo zróżnicowanej sytuacji rodzinnej, dostosowujemy zasady przyznawania statusu beneficjentów do szczegółowych wymagań fundatora lub fundatorów. Grono beneficjentów fundacji rodzinnej może mieć charakter bardziej stały, sztywno określony ale też do statutu można wprowadzić postanowienia dające dużą elastyczność w ustalaniu składu beneficjentów fundacji w danym momencie decyzją fundatora lub fundatorów.
Najczęściej beneficjentami zostają osoby najbliższe fundatorowi – a zatem członkowie jego najbliższej rodziny, osoby, które fundator zamierza wspierać finansowo. Fundacja rodzinna jest bowiem doskonałym narzędziem do redystrybucji w sposób elastyczny owoców pracy fundatora i członków najbliższej rodziny fundatora. Zasada ta wzmacnia więzi rodzinne, ponieważ daje możliwość przyznawania poszczególnym członkom rodziny świadczeń z majątku zgromadzonego przez fundatora i wniesionego do fundacji rodzinnej w tymże celu, a następnie pomnażanego w kolejnych pokoleniach. Beneficjenci w kolejnych pokoleniach otrzymując świadczenia będą świadomi łączących ich wzajemnie więzi rodzinnych i świadomi swojego pochodzenia i więzi łączących ich z fundatorem, zapewniając wielopokoleniową pamięć o fundatorze i jego osiągnięciach życiowych.
Narzędzie to jest jednocześnie wzmacniane regulacjami podatkowymi, które przewidują, że członkowie najbliższej rodziny fundatora także w kolejnych pokoleniach nie płacą podatku dochodowego (podatku PIT), w przeciwieństwie do osób nie połączonych z fundatorem więzami rodzinnymi (które w takim wypadku płacą podatek PIT w wysokości 15 % od uzyskiwanych świadczeń z fundacji rodzinnej).
Drugim aspektem na jaki należy zwrócić uwagę rozpatrując kwestię wzmocnienia więzi rodzinnych w związku z utworzeniem fundacji rodzinnej w Twojej rodzinie jest możliwość zaangażowania członków rodziny w strukturę zarządzającą rodzinnymi aktywami inwestycyjnymi. Zarządzanie spółkami, przedsiębiorstwem, biznesem może zostać powierzone menedżerom i oddzielone od zarządzania majątkiem rodzinnym. A zarządzanie majątkiem rodzinnym możesz powierzyć członkom rodziny.
Dziedziczenie. Fundacja rodzinna a zachowek
Analizując kwestię więzów rodzinnych i fundacji rodzinnej niewątpliwie należy zwrócić uwagę na fakt, że fundacja rodzinna umożliwia wyłączenie majątku rodzinnego, a w szczególności rodzinnego majątku inwestycyjnego z ogólnych regulacji prawa spadkowego dotyczących dziedziczenia. Fundator przenosząc majątek stanowiący jego własność na rzecz fundacji rodzinnej wyzbywa się w rzeczywistości majątku na rzecz niezależnego podmiotu trzeciego (jakim jest w świetle prawa fundacja rodzinna), a więc w momencie swojej śmierci nie będzie dysponował składnikami majątku, które zostały wniesione do fundacji rodzinnej.
Wprowadzona została jednak przez ustawodawcę zasada przewidująca ochronę przynajmniej częściowo interesów członków rodziny w oparciu o instytucję zachowku.
Wskazać należy, że zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami kodeksu cywilnego, w przypadku śmierci członka rodziny najbliższej rodzinie zmarłej osoby, a dokładnie jego zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należy się tzw. zachowek, którym jest kwota pieniężna ustalona w oparciu o proporcję potencjalnego udziału w spadku danego członka rodziny (np. 1/4 udziału w spadku) i wartości tego spadku (np. nieruchomość, oszczędności, udziały w spółce o łącznej wartości 2.000.000 zł).
W przypadku gdy, uprawniony do otrzymania zachowku jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli uprawniony zstępny jest małoletni – tytułem zachowku należy mu się dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału.
Jednocześnie, założenie fundacji rodzinnej i następnie wypłata świadczeń na rzecz beneficjentów danej fundacji rodzinnej pozwala na zmniejszenie przyszłych roszczeń uprawnionych osób o zachowek lub ich całkowite wyłączenie.
Wskazać bowiem należy, że wpływ na wysokość przyszłego zachowku, który powinni otrzymać najbliżsi członkowie rodziny fundatora, ma:
- mienie wniesione przez fundatora do majątku fundacji rodzinnej na pokrycie jej funduszu założycielskiego, które dolicza się do wartości spadku w oparciu, o który ustala się wartość zachowku;
- świadczenia wypłacane beneficjentom fundacji rodzinnej, jak również przekazane im mienie w związku z rozwiązaniem tego rodzaju fundacji, które zalicza się na poczet należnego uprawnionemu zachowku.
Fundusz założycielski a zachowek
Obliczając należny danemu członkowi rodziny zachowek, w pierwszej kolejności należy obliczyć wartość spadku, która stanowiła będzie podstawę obliczenia zachowku przypadającego na daną osobę. Co ma jednak z tym wspólnego fundacja rodzinna?
Co do zasady, do spadku należy doliczyć również fundusz założycielski, który posiada fundacja rodzinna, który to został wniesiony przez spadkodawcę.
Co więcej, do spadku należy także doliczyć mienie w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej, o wartości nie większej niż wysokość funduszu założycielskiego fundacji rodzinnej, który został wniesiony przez spadkodawcę przy utworzeniu fundacji rodzinnej jeżeli doszło do rozwiązania fundacji rodzinnej i osoba wskazana w statucie fundacji otrzymała mienie.
Od wskazanej zasady istnieje jednak wyjątek, mający ogromne znaczenie z punktu widzenia zasad obliczania zachowku, mający zasadniczy wpływ na zmniejszenie jego wysokości.
Bowiem, zgodnie z obowiązującymi przepisami, przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku:
- funduszu założycielskiego fundacji rodzinnej wniesionego przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, chyba że fundacja rodzinna jest spadkobiercą;
- mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej otrzymanego przez osoby niebędące spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku.
W związku z tym, wskazać należy, że polska fundacja rodzinna może być również doskonałym rozwiązaniem dla osób, które posiadają skomplikowaną sytuację w odniesieniu do najbliższej członków rodziny, która może skutkować potencjalnymi konfliktami po śmierci spadkodawcy w tym i wystąpieniem z roszczeniem o zachowek.
Wypłata świadczeń a zachowek
Również wypłata świadczeń, które fundacja rodzinna wypłaca swoim beneficjentom, którzy są równocześnie osobami uprawnionymi do zachowku po fundatorze, a także przekazanie osobie uprawnionej do zachowku mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej, powoduje zaliczenia otrzymanych aktywów przez daną osobę na należny jej zachowek.
Co więcej, w sytuacji gdy osobą uprawnioną do zachowku jest dalszy zstępny spadkodawcy, będącego fundatorem – a zatem na przykład wnuk lub wnuczka – na należny im zachowek zalicza się także świadczenie otrzymane od fundacji rodzinnej oraz mienie w związku z jej rozwiązaniem na rzecz wstępnego danej osoby – a zatem aktywa, które fundacja rodzinna przekazała na przykład rodzicom i dziadkom wskazanych osób.
W związku z tym uznać należy, że utworzenie fundacji rodzinnej pozwala w dalszej perspektywie czasu ograniczyć przyszłe roszczenia o zachowek, a nawet może spowodować ich całkowite wyłączenie.
Dodatkowo przeciwdziałać konfliktowi majątkowemu o zachowek może także wprowadzenie odpowiednich postanowień do statutu fundacji rodzinnej na etapie jej tworzenia. Przepisy bowiem umożliwiają uzależnienie przyznania statusu beneficjenta od zrzeczenia się roszczenia o zachowek.
Zgromadzenie beneficjentów
Zgromadzenie beneficjentów jest obok zarządu oraz rady nadzorczej, jednym z organów fundacji rodzinnej, który musi zostać utworzony w każdej fundacji rodzinnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w statucie należy wskazać co najmniej jednego jej beneficjenta, który będzie uprawniony do udziału w zgromadzeniu beneficjentów.
Kto może zostać członkiem zgromadzenia beneficjentów?
Najczęściej członkami zgromadzenia beneficjentów są członkowie najbliższej rodziny fundatora. W istocie, decydując się na utworzenie polskiej fundacji rodzinnej, wybierając członków zgromadzenia beneficjentów, należy mieć na uwadze, że osoby te będą miały realny wpływ na kwestie związane z działalnością fundacji rodzinnej.
Wskazać bowiem należy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, zgromadzenie utworzone przez beneficjentów danej fundacji bierze bezpośredni udział w rozpatrzeniu i zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy, jak również przy podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto fundacji, który został przez nią osiągnięty w związku z prowadzoną działalnością fundacji rodzinnej.
Fundacja rodzinna a kompetencje zgromadzenia beneficjentów
Co więcej, przepisy ustawy o fundacji rodzinnej, nie zawierają zamkniętego katalogu kompetencji jakie mogą zostać przyznane zgromadzeniu beneficjentów określonej fundacji rodzinnej. W statucie fundacji rodzinnej, mogą zostać określone dodatkowe sprawy, do których konieczna będzie zgoda zgromadzenia beneficjentów.
Do przykładowych spraw, które mogą zostać powierzone zgromadzeniu beneficjentów, oprócz spraw wskazanych ustawą, możemy zaliczyć wyrażenie zgody na przystąpienie przez fundację rodzinną do spółek, nabycie jednostek funduszy inwestycyjnych, zbycie nieruchomości będących własnością fundacji rodzinnej, reinwestowanie środków pochodzących z działalności gospodarczej fundacji rodzinnych.
Tworząc postanowienia fundacji rodzinnych wprowadzamy do postanowień statutów także kategorie aktywów niezbywalnych aby przeciwdziałać możliwości szybkiego roztrwonienia majątku fundacji rodzinnej. Szczególna kontrola nad tymi aktywami jest powierzana zgromadzeniu beneficjentów.
W związku z tym, niejednokrotnie dobrym pomysłem może okazać się, ograniczenie kręgu osób będących beneficjentami fundacji, którzy zostaną uprawnieniu do bycia członkami zgromadzenia beneficjentów.
Trudno bowiem wyobrazić sobie aby członkiem zgromadzenia beneficjentów był kilkuletni zstępny fundatora, bądź krewny, który ze względu na swój styl życia nie ma możliwości brania udziału w zgromadzeniach.
Fundacja rodzinna a ochrona majątku rodzinnego
Jednym z warunków założenia fundacji rodzinnej jest wniesienie do niej mienia przez jej fundatora, na minimalnym poziomie 100.000 zł. Następnie, wniesiony przez fundatora do fundacji majątek, zgodnie z założeniami ustawy może być, a nawet powinien być przez nią pomnażany.
Czy jednak, gdy w zakresie objętym działalnością fundacji rodzinnej mieści się prowadzenie działalności gospodarczej w ustawowo dozwolonym zakresie, majątek osobisty fundatora i ustanowionych przez niego beneficjentów, może być zagrożony przez poczynione przez fundację rodzinną inwestycje?
Odpowiedzialność za zobowiązania fundacji rodzinnych
Wskazać należy, że za zobowiązania fundacji rodzinnej odpowiada ona sama. Związane jest to z faktem, że polska fundacja rodzinna od dnia wpisu do rejestru fundacji rodzinnych posiada osobowość prawną. W związku z tym, jest ona samodzielnym podmiotem, na którym spoczywa odpowiedzialność za zaciągnięte przez wskazany podmiot długi.
Natomiast odpowiedzialności takiej nie ponosi ani fundator fundacji rodzinnej, ani nie jest ona również ponoszona przez członków rodziny fundatora, którzy zostali ustanowieni jej beneficjentami. Tym samym, uznać należy, że inwestycje, które prowadzi fundacja rodzinna sprzyjają bezpieczeństwu finansowemu fundatora i beneficjentów fundacji.
Ryzykują oni bowiem co najwyżej środkami, które otrzymała od nich fundacja rodzinna i które mogą zostać utracone w związku z działalnością fundacji rodzinnej i zaciągniętymi przez nią zobowiązaniami. Jednakże, pozostawiony przy nich majątek prywatny, który nie został wniesiony do fundacji rodzinnej pozostanie bezpieczny, niezależnie od tego jakie fundacja rodzinna poczyni inwestycje.
W związku z tym wskazać należy, że fundacja rodzinna jest doskonałym narzędziem służącym pomnażaniu majątku rodzinnego, przy jednoczesnej możliwości zaspokojenia potrzeb beneficjentów danej fundacji – a zatem zasadniczo członków najbliższej rodziny fundatora.
Możliwa działalność gospodarcza fundacji
W tym miejscu należy nadmienić, że istnieje szereg możliwości, które fundacja rodzinna może wykorzystać do pomnażania majątku, przy względnie bezpiecznym charakterze działalności gospodarczej możliwe do wykonywania przez fundacje rodzinne.
Przykładowo, fundacja rodzinna może przystępować do spółek handlowych, poprzez nabycie w nich udziałów lub akcji, jak również ogółu praw i obowiązków wspólników spółek osobowych.
Co więcej, nie ma także przeszkód aby pomnażała swój majątek w związku z prowadzonym gospodarstwem rolnym, czy też poprzez udzielania pożyczek spółkom, w których fundacja rodzinna posiada udziały lub akcje.
Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się więcej na temat dopuszczalnej działalności gospodarczej, jaką może prowadzić fundacja rodzinna, zapraszamy do lektury naszych innych publikacji:
- Cel istnienia fundacji rodzinnej. Kiedy opłaca się ją utworzyć?
- Fundacja Rodzinna. Zasady inwestowania w nieruchomości.
Podatki w fundacji rodzinnej.
Co do zasady, fundacje rodzinne nie są zobowiązane do zapłaty podatku od ich bieżących dochodów. Obowiązek podatkowy aktualizuje się dopiero w momencie wypłaty świadczeń na rzecz osób będących beneficjentami danej fundacji rodzinnej, np. na rzecz członków rodziny fundatora.
Co więcej, oprócz tego, że fundacja rodzinna jest zobowiązana do odprowadzenia do urzędu skarbowego podatku dochodowego CIT przy wypłacie świadczeń na rzecz swoich beneficjentów, również beneficjenci fundacji muszą odprowadzić podatek w związku z otrzymanymi świadczeniami lub z mieniem otrzymanym w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej o ile nie będą wchodziły w grę wyłączenia z tego obowiązku.
Wysokość zobowiązania podatkowego po stronie osoby będącej beneficjentem fundacji zależeć będzie od stopnia pokrewieństwa pomiędzy fundatorem fundacji rodzinnej a danym beneficjentem fundacji. W szczególnych wypadkach uwzględnić należy także źródło pochodzenia mienia fundacji rodzinnej.
Zobowiązania podatkowe beneficjentów (podatek PIT)
Przychody, które fundacja rodzinna przekazuje swoim beneficjentom, opodatkowane są podatkiem dochodowym PIT, jednakże wysokość zobowiązania podatkowego określonej osoby zależeć będzie od bliskości pokrewieństwa pomiędzy beneficjentem a fundatorem danej fundacji.
Wysokość podatku PIT określonych beneficjentów fundacji
W sytuacji gdy fundacja rodzinna przekazuje świadczenia na rzecz:
- samego fundatora oraz przeznaczone dla jego najbliższej rodziny, tj. dla małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierbów, rodzeństwa, a także ojczyma i macochy – zwolnione są od podatku PIT od dochodu;
- zięcia, synowej, teściów, zstępnych rodzeństwa, rodzeństwa rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa, rodzeństwa małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych – opodatkowane są 10 % stawką podatku dochodowego PIT jako przychody z innych źródeł;
- pozostałych osób – opodatkowane są 15 % stawką podatku dochodowego PIT jako przychody z innych źródeł.
Wobec tego uznać należy, że decydujące znaczenia w odniesieniu do wysokości zobowiązania w podatku dochodowym będzie miało stopień pokrewieństwa lub powinowactwa, a nie faktyczne relacje łączące fundatora i beneficjentów danej fundacji.
Z tej przyczyny, osoby chcące ustanowić beneficjentami fundacji rodzinnej np. ich życiowych partnerów, z którymi nie są w związku małżeńskim lub bliskich przyjaciół powinny mieć na uwadze, że w konsekwencji osoby te zapłacą podatek w wysokości 15%.
Czy fundację rodzinną może założyć tylko jedna osoba?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, fundacja rodzinna może zostać założona jedynie przez osobę fizyczną, które posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Osoba ta musi złożyć oświadczenie o ustanowieniu fundacji rodzinnej w akcie założycielskim albo w testamencie.
Równocześnie, zapisy ustawy o polskiej fundacji rodzinnej, pozwalają aby fundacja rodzinna została ustanowiona przez więcej niż jedną osobę – np. małżonków, rodzica i dziecko lub rodzeństwo.
Równocześnie obowiązująca regulacja nie narzuca, żeby osoby które chcą wspólnie założyć fundację rodzinną były powiązane więzami rodzinnymi, jednak fakt ten będzie miał zasadnicze znaczenie w kontekście opodatkowania przyszłych świadczeń na rzecz beneficjentów utworzonej przez nie fundacji.
Jak już wskazaliśmy, wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych PIT zależeć będzie od stopnia pokrewieństwa lub powinowactwa pomiędzy beneficjentem a fundatorem fundacji.
Co jednak w sytuacji gdy fundacja rodzinna posiada co najmniej dwóch fundatorów?
Kilku fundatorów a zasada opodatkowania świadczeń
Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności należy odnieść się do spisu mienia, który musi zostać sporządzony dla powstania fundacji. W spisie tym, określa się proporcję wartości mienia wniesionego do danej fundacji przez każdego z fundatorów lub fundację rodzinną.
Wyobraź sobie, że fundacja rodzinna zakładana jest przez dwóch braci, jej fundusz założycielski wynosi 100 tysięcy złotych, a każdy z braci wniósł na jego pokrycie gotówkę w wysokości 50 tysięcy złotych. W związku z tym, zgodnie ze spisem mienia tej fundacji, proporcja wartości mienia wniesionego do fundusz założycielski fundacji rodzinnej wynosi 50% w stosunku do każdego z braci.
Z kolei beneficjentami tej fundacji są dzieci każdego z braci oraz sami fundatorzy.
W związku z tym, świadczenia wypłacane każdemu z beneficjentów, będą musiały być rozważane w odpowiedniej proporcji w odniesieniu do każdego fundatora, tzn. 50 % wypłacanego świadczenia na rzecz każdego z beneficjentów przypisana będzie do pierwszego z braci, a drugie 50 % do drugiego z braci.
Tym samym:
- świadczenia wypłacane na rzecz każdego z fundatorów zwolnione będą od podatku dochodowego PIT, ponieważ połowa każdego z wypłacanych świadczeń następowała będzie niejako w relacji fundator – fundator, a druga połowa w relacji fundator – brat fundatora;
- świadczenia wypłacane na rzecz każdego z dzieci fundatorów – w połowie zwolnione będą od podatku dochodowego PIT w związku z tym, że wypłacane będą na rzecz zstępnych, a w połowie opodatkowane będą podatkiem dochodowym PIT w stawce 10% w związku z relacją fundator – zstępny rodzeństwa.
Z tego względu korzystniej będzie, jeżeli fundatorem fundacji w powyższym układzie będzie rodzic lub rodzice obydwu braci, aby relacja pomiędzy fundatorem a każdym z beneficjentów (braćmi oraz i ich dziećmi) była relacją pomiędzy zstępnymi (dzieci fundatora oraz wnuki fundatora). Zapewni to brak opodatkowania świadczeń podatkiem PIT po stronie beneficjentów.
Dla pełnej jasności zasad opodatkowania należy wskazać, że o ile świadczenia uzyskiwane z fundacji przez beneficjentów są w ww. przypadkach zwolnione z podatku PIT to fundacja wypłacając świadczenie na rzecz beneficjentów zawsze – niezależnie od relacji rodzinnych łączących fundatora z beneficjentami – zapłaci podatek CIT w wysokości 15 % wartości wypłacanych świadczeń. Jest to podatek CIT płacony przez fundację jako podatnika.
Podsumowanie
Fundacja rodzinna, jest osobą prawną tworzoną z myślą o pomnażaniu aktywów fundatora wniesionych do majątku fundacji w celu zaspokajaniu potrzeb swoich beneficjentów, którymi zazwyczaj jest sam fundator, który zdecydował się założyć fundację rodzinną, jak również jego najbliżsi członkowie rodziny.
Co istotne, z podatkowego punktu widzenia, to założenie fundacji i przekazywanie przez nią świadczeń na rzecz określonych w statucie beneficjentów, wypada tym korzystniej im bliższa jest formalnie łącząca fundatora i danego beneficjenta relacja rodzinna. Niestety, w polskiej fundacji rodzinnej, nieformalne relacje łączące dane osoby powodują konieczność zapłaty podatku w wyżej wysokości przy wypłacie na rzecz danych osób środków (podatek PIT).
Oferta Kancelarii dotycząca założenia fundacji rodzinnej
Chciałbyś założyć fundację rodzinną, a następnie pomnażać majątek fundacji, jednak nie wiesz od czego zacząć? Zastanawiasz się jaki majątek rodzinny może posiadać polska fundacja rodzinna, bądź potrzebujesz pomocy w zakresie zgłoszenia jej do rejestru fundacji rodzinnych tak, aby uzyskała ona osobowość prawną? A może chciałbyś się dowiedzieć jak fundacja rodzinna może wspierać działalność pożytku publicznego lub w zakresie działalności gospodarczej jaką może prowadzić?
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Kancelarii w tym zakresie oraz z naszą ofertę usług świadczonych online na naszej Platformie Obsługi Prawnej i Podatkowej Online.