krok po kroku - przekształcenie spółki komandytowej

Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością to jedna z możliwości w zakresie restrukturyzacji przedsiębiorstw, która jest często podejmowana przez przedsiębiorców, przede wszystkim w celu uzyskania większej ochrony majątkowej dotyczącej wspólników, optymalizacji podatkowej, a także uproszczenia struktury organizacyjnej.

Z perspektywy prawnej proces ten wymaga przejścia przez szereg formalności, które zapewniają zachowanie ciągłości prowadzonej działalności gospodarczej, a jednocześnie umożliwiają dostosowanie jej do nowych realiów prawnych i ekonomicznych.

Proces przekształcenia jest procesem wymagającym przygotowania prawnego, podatkowego oraz organizacyjnego a jego stopień skomplikowania uzależniony jest od rozmiarów prowadzonej przez Ciebie działalności, ilości istotnych relacji z kontrahentami wpływającymi bezpośrednio na Twój biznes, posiadanych aktywów takich jak nieruchomości czy nieruchomości rolne oraz relacji pomiędzy wspólnikami spółki.

Przekształcenie spółki komandytowej

Sprawdź naszą platformę doradztwa prawnego oraz doradztwa podatkowego Online

Podjąłem decyzję, od czego zacząć?

Podjęcie decyzji o przekształceniu spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, warto poprzedzić konsultacjami z doświadczonym doradcą podatkowym oraz adwokatem lub radcą prawnym, którzy przeanalizują dokładnie Twoją indywidualną sytuację i wskażą czy przekształcenie obecnej formy działalności jest rzeczywiście zasadne, jak również przedstawią Ci szczegółowy plan działań.

Myśląc o przekształcaniu spółki komandytowej w spółkę z o.o. oczywiście ma się na względzie takie korzyści jak: uproszczenie struktury organizacyjnej, zmniejszenie obciążeń publicznoprawnych, zmniejszenie ryzyka odpowiedzialności komplementariusza, uproszczenie zarządzania poprzez czytelniejsze oddzielenie sfery decyzji właścicielskich od decyzji menedżerskich. Są to główne zalety przekształcenia spółki komandytowej. Zasadne jednak jest przeprowadzenie analizy wstępnej aby precyzyjnie określić celowość przekształcenia, korzyści jakie odniesiesz w związku z przekształceniem a także wstępnie określić możliwe wyzwania związane z przekształceniem jakie trzeba będzie podjąć.

Biorąc pod uwagę szereg korzyści, niewątpliwie proces przekształcenia spółki jest warty rozważenia a nie jest on na tyle skomplikowany aby nie skorzystać z okazji i nie uprościć struktury prowadzonego biznesu. Zasadniczo, spółce przekształconej (spółce z o.o.), po dokonaniu w rejestrze wpisu spółki przekształconej, przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej (spółki komandytowej), a więc w wyniku przekształcenia spółki nie powinno dojść do istotnych komplikacji organizacyjnych, prawnych czy podatkowych w prowadzonym biznesie. Należy jednak poddać to analizie jak i zweryfikować kwestię obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych i jego wysokości.

Jeżeli decyzja w zakresie przekształcenia została już przez Ciebie podjęta, konieczne będzie podjęcie działań, które w konsekwencji doprowadzą do przekształcenia spółki komandytowej w spółkę z o.o. Oprócz działań, które muszą zostać podjęte zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, należy w pierwszej kolejności przeprowadzić weryfikację działalności prowadzonej w formie spółki komandytowej w zakresie prawnym, podatkowym i organizacyjnym.

Przegląd działalności spółki komandytowej

Przystępując do działań zmierzających do przekształcenia spółki komandytowej w spółkę z o.o., zanim zostanie przygotowany plan przekształcenia spółki komandytowej, powinieneś zaplanować przeprowadzenie przeglądu działalności gospodarczej, prowadzonej w ramach spółki osobowej, jaką jest spółka komandytowa.

W ramach wskazanego przeglądu, powinieneś ustalić obszary, dla których przekształcenie będzie wywierało istotny wpływ i które w związku z tym należy dokładnie zweryfikować wraz z adwokatem lub radcą prawnym oraz doradcą podatkowym.

Jest to działanie o charakterze przygotowawczym, organizacyjnym a jego celem jest ustalenie czy nie istnieją wewnętrzne przeciwwskazania, które mogą zablokować proces przekształcenia lub spowodować nieoczekiwane komplikacje po przeprowadzeniu procesu przekształcenia w spółce przekształconej.

Wskazany przegląd działalności powinien w pierwszej kolejności obejmować zapoznanie się z istotnymi umowami z kontrahentami, bankami, instytucjami finansującymi, firmami leasingowymi, wywiadowniami gospodarczymi, podmiotami dokonującym ubezpieczenia kredytu kupieckiego w celu sprawdzenia czy nie zawierają one zapisów zobowiązujących do uzyskania zgody kontrahenta na przekształcenie bądź zobowiązujących do powiadomienia go o dokonanym przekształceniu spółki komandytowej w spółkę z o.o. przed rejestracją przekształcenia lub przed planowanym dniem podjęcia uchwały o przekształceniu.

W drugim obszarze, audyt działalności prowadzonej w ramach spółki komandytowej powinien obejmować także weryfikację wydanych na rzecz spółki komandytowej decyzji, koncesji oraz zezwoleń, aby sprawdzić czy będą one obowiązywały również po przekształceniu spółki. Co więcej, należy również zweryfikować wydane na rzecz spółki komandytowej indywidualne interpretacje podatkowe, aby się upewnić, czy będą nadal wiążące w spółce przekształconej.

Niezwykle istotnym elementem przeglądu działalności jest także weryfikacja statusu nieruchomości, które stanowią własność spółki komandytowej bądź są w jej użytkowaniu wieczystym. Jest to niezwykle istotne w szczególności gdy któraś z nieruchomości spółki posiada status nieruchomości rolnej. W takim bowiem wypadku KOWR może złożyć oświadczenie o nabyciu nieruchomości rolnej, która zostanie nabyta przez spółkę z o.o. powstałą z przekształcenia spółki komandytowej. W praktyce zdarza się to co prawda bardzo rzadko, jednak należy wziąć pod uwagę wskazaną ewentualność.

Opisywane powyżej działania są działaniami o charakterze przygotowawczym, organizacyjnym aczkolwiek powinny zostać podjęte po akceptacji decyzji o przekształceniu spółki przez wszystkich interesariuszy: wspólników, właścicieli, osób zarządzających, kluczowych kontrahentów np. instytucji finansowych (o ile relacje w nimi wymagają uzyskania zgody na przekształcenie).

Kolejnym ważnym obszarem wymagającym dokonania uzgodnień gdy trwa przekształcenie spółki komandytowej jest uzgodnienie treści umowy spółki. Treść umowy spółki z o.o. powinna zostać uzgodniona przez wspólników spółki komandytowej i będzie ona wiążąco określała relacje pomiędzy wspólnikami spółki po dokonaniu w rejestrze wpisu spółki przekształconej.

Przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową uważa się za element wzmocnienia organizacyjnego, wzmocnienia struktury organizacyjnej gdyż dochodzi do powołania zarządu spółki, który jest podstawowym elementem tworzącym strukturę zarządzania menedżerskiego dzięki czemu dochodzi do oddzielenia sfery właścicielskiej od sfery menedżerskiej w spółce. Treść umowy spółki powinna określać wzajemny wpływ decyzji właścicielskich na decyzje menedżerskie podejmowane przez zarząd spółki.

adresy doręczeń członków zarządu spółki

Formalne aspekty przekształcenia

Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych, aby przekształcić spółkę komandytową w spółkę z o.o. konieczne będzie:

  1. przygotowanie oraz podpisanie planu przekształcenia wraz z załącznikami jakimi między innymi jest wycena majątku spółki komandytowej, przygotowanie oświadczenia o stanie księgowym ujmującego między innymi zobowiązania spółki i aktywa;
  2. zawiadomienie wspólników o planowanym podjęciu uchwały o przekształceniu spółki dwukrotnie; (istnieje obowiązek dwukrotnego zawiadamiania wspólników spółki przekształcanej w określonym odstępie czasu, co ma charakter gwarancyjny i informacyjny, aczkolwiek niestety znacząco wydłuża proces przekształcenia gdyż od daty pierwszego zawiadomienia powinno upłynąć co najmniej miesiąc zanim nastąpi podjęcie uchwały o przekształceniu;
  3. podjęcie przez wspólników spółki komandytowej uchwały w sprawie przekształcenia oraz w sprawie powołania organów spółki z o.o. takich jak zarząd spółki, ewentualnie rada nadzorcza;
  4. rejestracja przekształcenia w Krajowym Rejestrze Sądowym i z tą datą wspólnicy spółki komandytowej stają się automatycznie wspólnikami spółki z o.o.; w tym obszarze istnieją obowiązki spółki przekształcanej takie jak: konieczność aktualizacji danych spółki w rejestrach, wpisach, ewidencjach urzędowych oraz obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

W dalszej części publikacji przybliżymy Ci z czym wiąże się każdy ze wskazanych kroków i etapów działań.

Plan przekształcenia spółki komandytowej

Pierwszym krokiem zmierzającym do przekształcenia spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest sporządzenie planu przekształcenia przez wszystkich komplementariuszy spółki komandytowej. Sporządzenie planu przekształcenie jest pierwszym etapem inicjującym działania formalne.

Kiedy plan taki zostanie już przygotowany powinien zostać podpisany w formie pisemnej przez wskazanych wspólników (komplementariuszy, a więc wspólników prowadzących sprawy spółki komandytowej). Plan przekształcenia spełnia ważną rolę informacyjną dla wspólników spółki przekształcanej – informując wspólników o planowanym przekształceniu przedstawia się istotne elementy planu przekształcenia spółki.

W planie przekształcenia powinna zostać co najmniej ustalona wartość bilansowa majątku spółki komandytowej na określony dzień w miesiącu, który poprzedza przedłożenie wspólnikom spółki planu przekształcenia. Wobec tego, w sytuacji gdy plan przekształcenia będzie przedkładany wspólnikom w kwietniu 2025 roku, to wartość bilansowa majątku spółki komandytowej będzie musiała zostać ustalona na dowolnie przyjęty dzień w marcu 2025 roku. W praktyce najczęściej będzie to 1 marca lub 31 marca.

Do planu trzeba obowiązkowo przygotować i dołączyć następujące załączniki:

  1. projekt uchwały o przekształceniu spółki komandytowej w spółkę z o.o.;
  2. projekt umowy spółki z o.o.;
  3. sprawozdanie finansowe dla celów przekształcenia na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu przekształcenia.

Zawiadomienie wspólników spółki komandytowej o zamiarze przekształcenia

Jednym z nieodłącznych elementów przekształcenia spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest obowiązek dwukrotnego zawiadomienia przez spółkę, która zamierza się przekształcić jej wspólników o zamiarze podjęcia uchwały o przekształceniu. Zawiadomienia te powinny zostać dokonane w ściśle określonym przepisami Kodeksu spółek handlowych czasie.

Pierwsze zawiadomienie powinno zostać dokonane na maksymalnie miesiąc przed planowanym dniem podjęcia uchwały o przekształceniu spółki komandytowej w spółkę z o.o., drugie natomiast w odstępie nie krótszym niż dwa tygodnie od dnia pierwszego zawiadomienia. Czas pomiędzy tymi zawiadomieniami ma umożliwić wspólnikom spółki komandytowej przemyślenie sprawy i podjęcie najlepszej dla nich decyzji w zakresie przekształcenia.

Zawiadomienie, o zamiarze przekształcenia spółki komandytowej w spółkę z o.o. powinno obejmować istotne elementy planu przekształcenia, jak również wskazywać miejsce i termin, w którym wspólnicy spółki komandytowej mogą się zapoznać z pełną treścią planu przekształcenia i załącznikami do niego. Zasadniczo, do zawiadomienia dołącza się projekt uchwały w przedmiocie przekształcenia, jak również projekt umowy spółki.

Należy jednak wskazać, że w przypadku wielu firm, przede wszystkich o rodzinnym charakterze, decyzja dotycząca przekształcenia została podjęta przez wszystkich wspólników jeszcze na długo przed przystąpieniem do formalnych działań związanych z przeprowadzeniem procesu. Mimo to w przypadku spółki komandytowej, mającej zamiar przekształcić się w spółkę z o.o., nie ma prawnej możliwości odstąpienia od zawiadomienia wspólników tej spółki o zamiarze przekształcenia.

Uchwała w przedmiocie przekształcenia oraz powołanie organów spółki z o.o.

Kiedy plan przekształcenia zostanie już podpisany, a wspólnicy spółki zawiadomieni o zamiarze przekształcenia, w następnej kolejności wspólnicy spółki przekształcanej muszą podjąć uchwałę o przekształceniu spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej podjęcie zastępuje zawarcie umowy spółki z o.o., w związku z czym nie ma potrzeby podejmować dodatkowych czynności w tym zakresie.

Istotnym elementem treści uchwały zastępującej zawarcie umowy spółki z o.o. jest oczywiście brzmienie firmy (nazwy spółki) po przekształceniu. Klienci dążąc do uproszczenia procesu informacyjnego w przyszłości decydują się najczęściej, aby zmiana polegała wyłącznie na zmianie dodatkowego oznaczenia wskazującego na formę prawną spółki.

Za podjęciem uchwały powinni wypowiedzieć się wszyscy komplementariusze oraz komandytariusze reprezentujący dwie trzecie sumy sum komandytowych. Nie ma znaczenia przy obliczaniu tej wartości udział w zyskach spółki komandytowej.

Co więcej, oprócz konieczności podjęcia uchwały w przedmiocie przekształcenia, konieczne także jest powołanie członków organów spółki przekształconej, a więc spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W każdym wypadku konieczne będzie powołanie członków zarządu spółki, a w pewnych sytuacjach także członków komisji rewizyjnej lub rady nadzorczej. Rada nadzorcza oraz komisja rewizyjna są bowiem co do zasady fakultatywnymi organami w spółce z o.o. Obowiązek powołania co najmniej jednego ze wskazanych organów zachodzi jedynie w spółkach, w których kapitał zakładowy jest wyższy niż 500 000 złotych, a wspólników jest co najmniej 26.

Usługa BCA smart

Sprawdź naszą platformę doradztwa prawnego oraz doradztwa podatkowego Online

Wniosek o rejestrację spółki przekształconej

Aby cały proces przekształcenia zakończył się sukcesem, w następnej kolejności konieczne jest złożenie wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego spółki powstałej z przekształcenia. Wniosek taki musi został złożony przy wykorzystaniu Portalu Rejestrów Sądowych. Nie ma przy tym przeszkód, aby został on złożony przez umocowanego w sprawie pełnomocnika.

We wniosku takim możesz – a nawet powinieneś – wskazać dzień w jakim chciałbyś, aby doszło do przekształcenia spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wykreślenia spółki przekształcanej dokonuje sąd rejestrowy z urzędu aczkolwiek powinieneś dopilnować, czy to nastąpiło. Zdarzają się przypadki kiedy na skutek przeoczenia sądu spółka przekształcona widnieje w rejestrze jako spółka istniejąca przez wiele miesięcy.

Ustalenie wysokości kapitału zakładowego spółki

Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie określają w jaki sposób powinien zostać określony kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstającej z przekształcenia spółki komandytowej. Pomimo to, wspólnicy spółki komandytowej, która ma ulec przekształceniu, muszą przy ustalaniu wysokości kapitału zakładowego brać pod uwagę przepisy mające zastosowanie do powstania spółki z o.o.  Tymczasem, zgodnie z nimi, minimalny kapitał zakładowy spółki z o.o. musi wynosić co najmniej 5 000 zł, a minimalna wartość jednego udziału 50 zł.

Co więcej, ustalona przez wspólników wysokość kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musi mieć pokrycie w majątku spółki komandytowej. Wobec tego jeśli przykładowo majątek spółki komandytowej wynosi 100 000 zł, a wspólnicy określą wysokość kapitału zakładowego na kwotę 150 000 zł, wspólnicy będą zobowiązani do wniesienia dodatkowych wkładów w celu pokrycia nadwyżki niemającej pokrycia w majątku spółki komandytowej. W odwrotnej zaś sytuacji, tj. w przypadku określenia kapitału zakładowego spółki z o.o. na poziomie niższym niż wartość majątku spółki komandytowej, nadwyżka przelewana będzie na kapitał zapasowy spółki z o.o.

Chcę przekształcić spółkę komandytową, ile czasu potrzebuję?

W przypadku przekształcenia spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie ma potrzeby poddawania planu przekształcenia badaniu przez biegłego rewidenta. Tym samym nie jest także potrzebne wyznaczenie takiej osoby przez sąd rejestrowy, co może potrwać nawet kilka tygodni w najbardziej obciążonych sądach (np. w Warszawie). Dzięki temu znacząco może ulec skróceniu czas potrzebny na przeprowadzeniu procesu przekształcenia. Można wskazać, że przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o.o., zasadniczo nie powinno potrwać dłużej niż dwa miesiące.

Należy mieć jednak na względzie, że czas trwania procesu przekształcenia zależy od sprawności w działaniu oraz współpracy pomiędzy wspólnikami spółki, księgowymi, osobami zajmującymi się obsługą prawną oraz podatkową oraz obciążenia sądu rejestrowego.

W toku naszej wieloletniej współpracy z klientami przystępującymi do procesu przekształcenia (niezależnie od tego jakiego rodzaju przedsiębiorcy ono dotyczy) dokładamy wszelkich starań, aby wzajemna współpraca przebiegała bez zakłóceń, a dzień przekształcenie doszło do skutku w terminie określonym w toku współpracy, który będzie dogodny dla przedsiębiorcy, działu księgowości.

banknoty

Dzień przekształcenia

Dzień przekształcenia to nic innego jak dzień, w którym sąd rejestrowy uwzględni wniosek o wpis spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do Krajowego Rejestru Sądowego, a tym samym spółka komandytowa przestanie funkcjonować w obrocie prawnym.

Obowiązujące przepisy dają możliwość dowolnego wyboru dnia przekształcenia przez przekształcającego się przedsiębiorcę. Zdecydowanie warto to zrobić, w innym bowiem wypadku wniosek będzie rozpoznawany przez sąd zgodnie z kolejnością wpływu, co rodzi daleko idącą niepewność co do daty przekształcenia.

Warto zatem, składając wniosek o wpis przekształcenia spółki, uwzględnić w nim prośbę o dokonanie przez sąd tzw. wpisu celowanego – w konkretnie wybranym przez przedsiębiorcę dniu. Wnioski takie są zazwyczaj uwzględniane przez sądy rejestrowe, jednak nie oznacza to, że mogą one zostać złożone w ostatniej chwili, np. na dzień czy dwa przed planowanym dniem przekształcenia. Na uwadze bowiem należy mieć normalny czas rozpatrywania wniosków w danym sądzie, a także dni wolne od pracy.

W praktyce, przedsiębiorcy składając wniosek o wpis celowany najczęściej wybierają ostatni lub pierwszy dzień danego miesiąca, jednak nie zawsze jest to możliwe. Przesunięcie dnia przekształcenia będzie w szczególności konieczne gdy pierwotnie wybrany dzień wypadał będzie w weekend albo dzień ustawowo wolny od pracy np. 1 maja danego roku. Do wpisu przekształcenia konieczne bowiem jest działanie referendarza sądowego, który w konkretnym dniu wyda postanowienie oraz wprowadzi odpowiednie dane do w rejestrze przedsiębiorców KRS.

Koszty przekształcenia

Decydując się na przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością powinieneś mieć na uwadze związane z tym koszty. W przypadku spółki komandytowej przekształcającej się w spółkę z o.o. koszty te nie powinny przerosnąć kwoty kilku tysięcy złotych, jednak mimo to warto przygotować się na konieczność ich poniesienia.

Koszty notarialne

Tak jak wspomnieliśmy, w przypadku przekształcenia spółki komandytowej w spółkę kapitałową jaką jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością konieczne jest zaangażowanie notariusza, przed którym zostanie złożone oświadczenie (uchwała) o przekształceniu spółki. To z kolei wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów notarialnych.

Wśród kosztów tych możemy wyróżnić koszt wynagrodzenia notariusza czyli tzw. taksę notarialną oraz koszt wydania wypisów.

Opłaty sądowe oraz koszty ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

Po dopełnieniu formalności w notariacie, konieczne jest złożenie wniosku o wpis przekształconej spółki do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Ze złożeniem wskazanego wniosku wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów w wysokości 600 zł, z czego 500 zł to opłata sądowa od wpisu przekształconej spółki do rejestru, a 100 zł stanowi koszt ogłoszenia informacji o przekształceniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Koszt zaktualizowania danych

W sytuacji gdy spółka komandytowa przekształcona w spółkę z o.o. była ujawniona w publicznych rejestrach np. w rejestrze zastawów, bądź w księgach wieczystych na przykład jako właściciel, bądź współwłaściciel nieruchomości, przy kosztach przekształcenia należy także uwzględnić także koszty związane z koniecznością poniesienia opłat sądowych lub urzędowych.

Oferta Kancelarii

Chciałbyś zweryfikować obowiązki spółki komandytowej związane z przekształceniem w spółkę z o.o.? Zastanawiasz się czy ostatnie roczne sprawozdanie finansowe może posłużyć za sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia spółki? Jesteś wspólnikiem prowadzącym sprawy spółki przekształcanej i chciałbyś przystąpić do procesu przekształcenia spółki komandytowej?

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Kancelarii w tym zakresie oraz z naszą ofertę usług świadczonych online na naszejPlatformie Obsługi Prawnej i Podatkowej Online dotyczącej przekszatłcenia spółki komandytowej w spółkę z o.o.

Zapraszamy do kontaktu.

4.6/5 - (13 votes)
Porady podatkowe online – jak zaoszczędzić czas i pieniądze. Nie tylko na podatkach. Poprzedni