Spis treści:
- Fundacja rodzinna - sukcesja dla firm rodzinnych
- Dlaczego fundacja rodzinna to dobre narzędzie sukcesji biznesu?
- Zabezpieczenie ciągłości biznesu
- Możliwość precyzyjnego ukształtowania zasad dziedziczenia i wypłat
- Pomnażanie majątku i zachowanie jego integralności
- Korzyści podatkowe - reinwestycja bez opodatkowania CIT
- Korzyści podatkowe - bak opodatkowania świadczeń na rzecz beneficjenta
- Wyjątek potwierdza regułę - czyli na co uważać przy opodatkowaniu fundacji
- Redukcja ryzyka sporów rodzinnych
- Elastyczność i możliwość dostosowania do potrzeb konkretnej rodziny
- Aktywne prowadzenie biznesu przez fundację rodzinną
- Działalność w ramach spółek prawa handlowego
- Działalność związana z wynajmem aktywów
- Fundacja rodzinna a jednoosobowa działalność gospodarcza
- Zakładanie fundacji rodzinnej - czyli pierwszy krok w stronę sukcesji biznesu
- Analiza prawna, podatkowa oraz rachunkowa aktywów celu sukcesji biznesu
- Dalsze działania
- REGON i NIP - koniecznie przed rejestracją
- Wniosek do sądu
- Oferta Kancelarii w przypadku ustanowienia fundacji rodzinnej
Fundacja rodzinna – sukcesja dla firm rodzinnych
Wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instytucji fundacji rodzinnej stanowi odpowiedź ustawodawcy na potrzebę uporządkowania kwestii sukcesji w przedsiębiorstwach rodzinnych. Dotychczasowe narzędzia prawne służące sukcesji, takie jak testament, zapis windykacyjny czy też ustanowienie zarządcy sukcesyjnego w wielu wypadkach nie zapewniały wystarczającej ciągłości zarządzania biznesem ani też ochrony interesów członków rodziny.
Natomiast, fundacja rodzinna oferuje unikalne rozwiązania, które czynią ją niezwykle efektywnym instrumentem sukcesyjnym dla firm rodzinnych.
W niniejszej publikacji przybliżymy Ci kwestie, dotyczące sukcesji biznesu przy wykorzystaniu fundacji rodzinnej, poruszając kwestie dotyczące korzyści ze skorzystania z tego rozwiązania, możliwych działań fundacji oraz pokrótce opowiemy, co powinieneś zrobić, aby założyć fundację rodzinną.
Założenie fundacji rodzinnej
Sprawdź naszą platformę doradztwa prawnego oraz doradztwa podatkowego Online
Dlaczego fundacja rodzinna to dobre narzędzie sukcesji biznesu?
Wielu właścicieli firm rodzinnych staje przed pytaniem: jak przekazać wypracowany majątek i zapewnić trwałość przedsiębiorstwa w kolejnych pokoleniach?
Fundacja rodzinna wprowadzona do polskiego porządku prawnego dokładnie dwa lata temu daje w tym zakresie szerokie możliwości, zapewniając m.in. zabezpieczenie ciągłości prowadzonego biznesu, możliwość dostosowania zasad funkcjonowania fundacji do potrzeb konkretnej rodziny, czy też oferując bardzo korzystne rozwiązania podatkowe. Wszystkie atuty fundacji rodzinnych są szczególnie atrakcyjne dla firm rodzinnych.
Zabezpieczenie ciągłości biznesu
Główną zaletą fundacji w zakresie zabezpieczenia ciągłości biznesu jest wprowadzenie dodatkowego poziomu właścicielskiego pomiędzy rodzinnymi aktywami inwestycyjnymi (udziałami w spółkach, nieruchomościami), a osobą właściciela. Wprowadzenie tego dodatkowego poziomu właścicielskiego pozwala uniezależnić zarządzanie aktywami inwestycyjnymi od ryzyka związanego sytuacjami losowymi dotyczącymi sukcesora. Fundacja to odrębny podmiot prawny niezależny od potomków przedsiębiorcy.
Ciągłość działalności fundacji rodzinnej jest zapewniona przez nadaną jej osobowość prawną, niezależną od osoby sukcesora i pozwala na skuteczne zarządzanie majątkiem oraz kontynuację wizji założyciela, niezależnie od zmian pokoleniowych w rodzinie.
W przypadku wniesienia do fundacji praw związanych z uczestnictwem w spółkach prawa handlowego (udziałów, akcji, ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej), fundacja pozostawać będzie właścicielem danej spółki, nie będą jednak na niej spoczywać obowiązki związane z zarządzaniem danym podmiotem.
Konstrukcja taka, pozwala zachować operacyjną ciągłość działalności gospodarczej, niezależnie od zmian pokoleniowych w rodzinie. W przeciwieństwie do sukcesji ustawowej czy testamentowej fundacja eliminuje ryzyko rozdrobnienia majątku między wielu spadkobierców, co często prowadzi do konfliktów lub paraliżu decyzyjnego. Bowiem, po śmierci fundatora, wszelkie wniesione przez niego aktywa do fundacji, pozostają jej własnością.
Możliwość precyzyjnego ukształtowania zasad dziedziczenia i wypłat
Fundator posiada bardzo dużą swobodę w określeniu, kto i na jakich zasadach będzie beneficjentem fundacji oraz w określeniu zasad nabycia i utraty statusu beneficjenta fundacji. Zasady te definiuje statut fundacji, a później wola fundatora. Może przy tym posiłkować się zasadami wynikającymi z prawa spadkowego, uznając, że beneficjentami zostawać będą jego kolejni zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki itd.), jednak nie ma przeszkód aby odszedł od tej zasady. Przykładowo fundator może postanowić, że w przypadku jego śmierci, beneficjentem fundacji zostanie jego rodzeństwo, rodzice, dalsza rodzina bądź nawet osoba trzecia.
Pomnażanie majątku i zachowanie jego integralności
Oprócz możliwości indywidualnego ukształtowania zasad dotyczących uzyskania statusu beneficjenta, fundator posiada także możliwość dowolnego określenia reguł dotyczących wypłat świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji. Dzięki temu ma możliwość zapewniania rodzinie długofalowego wsparcia przy jednoczesnym zachowaniu integralności majątku przedsiębiorstwa, aby inwestycyjny majątek rodzinny poprzez reinwestycje był pomnażany i służył wielu pokoleniom, a nie tylko jednemu.
Korzyści podatkowe – reinwestycja bez opodatkowania CIT
Fundacja rodzinna korzysta z szeregu preferencji podatkowych, które zwiększają bardzo jej atrakcyjność.
W przepisach zostały wprowadzone bardzo korzystne zasady opodatkowania osiąganych przez nią dochodów.
Fundacja jako osoba prawna, jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), od którego jednak została zwolniona. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym nie podlegają bowiem co do zasady bieżące dochody osiągane przez fundację – a zatem na przykład przychody z zysków spółek, w których uczestniczy, bądź wynajmu aktywów, które posiada.
Nie oznacza to jednak, że fundacja rodzinna nigdy nie odprowadzi do Urzędu Skarbowego podatku, w związku z osiąganymi dochodami. Obowiązek taki nastąpi, ale dopiero w momencie wypłaty świadczeń przez fundację na rzecz jej beneficjentów. Zatem tak długo jak fundacja kumuluje osiągnięte zyski, przeznacza je na dalsze inwestycje, tak długo nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego. Rozwiązanie to sprzyja rozwojowi i pomnażaniu majątku, który w konsekwencji służył będzie beneficjentom fundacji rodzinnej, a zatem fundatorowi oraz jego najbliższej rodzinie.
Na uwadze powinieneś także mieć, że oprócz tego, że zasadniczo fundacja rodzinna nie musi płacić podatku dochodowego od swoich bieżących dochodów, to kiedy już dochodzi do ich opodatkowania (wraz z przekazaniem świadczeń na rzecz beneficjentów), stawka podatku jest niezwykle korzystna. Wynosi ona bowiem jedynie 15 % od wartości świadczenia przekazanego na rzecz beneficjenta.
Korzyści podatkowe – bak opodatkowania świadczeń na rzecz beneficjenta
Na tym jednak nie koniec preferencji związanych z opodatkowaniem fundacji rodzinnych. Również bardzo korzystnie opodatkowane jest uzyskanie świadczeń przez beneficjentów – im beneficjent należy do bliższej rodziny fundatora tym mniejszy zapłaci podatek od wartości uzyskanych świadczeń. W przypadku beneficjentów należących do zerowej grupy podatkowej nie zapłacą oni w ogóle podatku. Czyni to fundację rodzinną atrakcyjnym narzędziem optymalizacji podatkowej w ramach procesów sukcesyjnych dla firm rodzinnych.
Wyjątek potwierdza regułę – czyli na co uważać przy opodatkowaniu fundacji
Zwolnienie fundacji rodzinnej od opodatkowania bieżących dochodów obowiązujące do czasu wypłaty świadczeń na rzecz jej beneficjentów, nie obowiązuje jednak w każdej sytuacji. W pewnych wypadkach fundacja rodzinna będzie zobowiązana do bieżącego odprowadzenia do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od zarobionych przez siebie środków.
Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia gdy fundacja rodzinna będzie osiągała dochody w związku z działalnością, która wykracza poza katalog dozwolonej działalności, którą może prowadzić fundacja rodzinna, z wynajmu lub dzierżawy, której przedmiotem jest przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa lub majątek służący do prowadzenia działalności gospodarczej przez beneficjenta, fundatora lub podmiot z nimi powiązany, a także w przypadku opóźnienia w zgłoszeniu fundacji do rejestru fundacji rodzinnych.
Zachęcamy również do lektury artykułu poświęconego opodatkowaniu fundacji rodzinnej, dzięki któremu pogłębisz wiedzę w przedmiotowym zakresie.
Redukcja ryzyka sporów rodzinnych
Fundacja rodzinna znacząco ogranicza ryzyko sporów rodzinnych, ponieważ kluczowe decyzje dotyczące majątku i jego podziału są podejmowane z góry przez fundatora i określone w statucie. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie standardowego modelu dziedziczenia, który niesie za sobą ryzyko sporów w rodzinie, podziału majątku, jego rozdrobnienia i upłynnienia. Fundacja zapewnia ochronę majątku rodzinnego o charakterze inwestycyjnym.
W przypadku sukcesji przy udziale fundacji rodzinnej, cały wniesiony do niej majątek przez fundatora, a także inne osoby (np. beneficjentów fundacji, najbliższą rodzinę fundatora) pozostaje własnością fundacji niezależnie od śmierci osób, które przekazały go fundacji. W związku z tym, brak jest ryzyka rozdrobnienia majątku (majątek rodziny staje się majątkiem fundacji i nie podlega podziałowi w wypadku śmierci fundatora), a przy tym, w sytuacji gdy fundacja stała się właścicielem rodzinnego biznesu paraliżu działalności gospodarczej.
Przejęcie biznesu przez fundację, eliminuje również konieczność wspólnego zarządzania majątkiem przez spadkobierców, co często prowadzi do konfliktów. Dodatkowo, jasno określone zasady wypłat i funkcjonowania organów fundacji sprzyjają transparentności i przewidywalności, a to z kolei buduje zaufanie między członkami rodziny.
Elastyczność i możliwość dostosowania do potrzeb konkretnej rodziny
Niezwykle dużą zaletą przeprowadzenia sukcesji przy wykorzystaniu fundacji rodzinnej jest możliwość ukształtowania jej w sposób odpowiadający potrzebom konkretnej rodziny i biznesu, który dana rodzina prowadzi. Fundator może samodzielnie określić w statucie fundacji rodzinnej zasady zarządzania fundacją w interesie beneficjentów, czy też spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów zarówno za swojego życia, jak również już po swojej śmierci.
Dzięki temu, możliwe jest uwzględnienie szczególnych sytuacji występujących w danej rodzinie, przykładowo takich jak dzieci z różnych związków, czy różnego poziomu zaangażowania członków rodziny w działalność biznesową. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym co warto uregulować w statucie fundacji rodzinnej, zapoznaj się z treścią naszej publikacji.
Aktywne prowadzenie biznesu przez fundację rodzinną
Zgodnie z postanowieniami Ustawy o fundacji rodzinnej, fundację rodzinną powołuje się w celu gromadzenia mienia, w oparciu o które fundacja może aktywnie prowadzić określonego rodzaju działalność gospodarczą, działalność inwestycyjną pomnażając majątek rodziny.
Fundator jest jednak zobligowany do określenia w statucie jaki jest szczegółowy cel fundacji rodzinnej, który następnie będzie realizował zarząd fundacji rodzinnej, a zgromadzenie beneficjentów będzie nadzorowało działalność zarządu. Może też nastąpić ustanowienie rady nadzorczej.
W pierwszej kolejności, fundacja zasilana jest w aktywa poprzez wniesienie funduszu założycielskiego przez jej fundatora. W przypadku ustanowienia fundacji rodzinnej fundusz założycielski musi wynosić kwotę co najmniej 100.000 zł.
Na pokrycie funduszu mogą zostać wniesione na przykład środki pieniężne, ale także nieruchomości, czy prawa w spółkach prawa handlowego (udziały, akcje, ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej). Wszystkie wskazane aktywa dają fundacji rodzinnej możliwość na pomnażanie majątku rodzinnego poprzez prowadzenie działalności gospodarczej przy ich wykorzystaniu.Działalność dozwolona i działalność niedozwolona.
W ustawie o fundacji rodzinnej, wprowadzony został katalog działalności gospodarczej jaką może zajmować się fundacja rodzinna. Należą do niej przede wszystkim możliwość prowadzenia działalności związanej z najmem, dzierżawą, udostępnianiem mienia do korzystania na innej podstawie, przystępowaniem do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, nabywania i zbywania papierów wartościowych, udzielania pożyczek podmiotom z nią powiązanym (udzielaniu pożyczek spółkom, w których fundacja rodzinna ma udziały).
Warto przy tym zaznaczyć, że fundacja może prowadzić także działalność w innym zakresie niż ten wskazany w ustawie jako dozwolony zakres prowadzenia działalności przez fundację. Będzie się to jednak wiązało z negatywnymi konsekwencjami podatkowymi. Dochody uzyskane w związku z prowadzeniem działalności „niedozwolonej” opodatkowane będą sankcyjną stawką podatku wynoszącą 25 %. Nie jest możliwe na przykład wniesienie do fundacji rodzinnej nieruchomości w celu dalszego zbycia.
W związku z tym, rozważając kwestię, dotyczącą sukcesji biznesu przy wykorzystaniu fundacji rodzinnej, tak ważne jest aby na samym wstępie działań związanych z utworzeniem fundacji rodzinnej dokładnie zweryfikować z jakimi konsekwencjami wiązały się będą plany fundatora lub fundatorów (fundacja może mieć więcej niż jednego fundatora), dotyczące działań inwestycyjnych fundacji.
Zasadniczo bardzo dobrym rozwiązaniem będzie przejęcie przez fundację rodzinną:
- biznesu prowadzonego w ramach spółek prawa handlowego, poprzez nabycie udziałów, akcji lub ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej – wówczas fundacja działa jako wspólnik spółek;
- biznesu polegającego na wynajmie określonego rodzaju aktywów, w tym w szczególności wynajmie długoterminowym nieruchomości.
Działalność w ramach spółek prawa handlowego
Fundacja rodzinna daje możliwości przejęcia na swoją rzecz działalności gospodarczej prowadzonej przez fundatora lub jego rodzinę w ramach jednej ze spółek prawa handlowego.
Rozwiązanie takie jest w pełni zgodne z obowiązującymi przepisami. Fundacja bowiem będzie miała możliwość czerpania zysków z działalności prowadzonej w ramach spółki, bez ich opodatkowania, a jednocześnie będzie miała wpływ na prowadzoną działalność. Jako wspólnik określonej spółki prawa handlowego będzie uczestniczyła w podejmowaniu takich decyzji jak wybór członków zarządu, zakup aktywów, czy podział wypracowanego zysku.
Jednocześnie, poprzez sam udział w innych podmiotach prawa, fundacja rodzinna będzie prowadziła działalność jedynie pośrednio przy udziale podmiotów, w których uczestniczy. Nie będzie natomiast samodzielnie odpowiedzialna za kwestie takie jak zatrudnienie pracowników, zakup surowców, materiałów, realizację zawartych umów.
W związku z tym, udział przez fundację rodzinną w spółkach prawa handlowego jest niemalże doskonałym narzędziem do przeprowadzenia sukcesji biznesu. Konstrukcja ta daje fundacji możliwość czerpania korzyści finansowych z uczestnictwa w spółkach, przy bardzo niewielkim zaangażowaniu w codzienną działalność danego podmiotu i braku ponoszenia odpowiedzialności związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej i ryzyka z nią związanego.
Osiągane przez fundację zyski, mogą zostać natomiast wykorzystywane na kolejne inwestycje (pomnażanie majątku rodzinnego), a także wypłatę świadczeń dokonywanych na rzecz osób, będących beneficjentami fundacji rodzinnej. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że fundacje rodzinne zostały bardzo korzystnie opodatkowane, w związku z czym również pod tym kątem warto rozważyć przeprowadzenia sukcesji biznesu przy ich udziale. Beneficjentem może też być organizacja pozarządowa prowadząca działalność pożytku publicznego.
Działalność związana z wynajmem aktywów
Warto także rozważyć ustanowienie fundacji rodzinnej w przypadku prowadzenia działalności ograniczającej się jedynie do wynajmu różnego rodzaju aktywów. W praktyce w grę wchodziły będą w tym zakresie przede wszystkim nieruchomości. Bowiem, najem, dzierżawa, jak również udostępnianie mienia na innej podstawie podmiotom trzecim stanowi jeden z rodzajów działalności działalności, który może być prowadzony przez fundację rodzinną bez ponoszenia negatywnych konsekwencji podatkowych.
Decydując się na wykorzystanie fundacji rodzinnej w procesie sukcesji biznesu polegającego na udostępnianiu mienia podmiotom trzecim, należy mieć na uwadze jednak kilka kwestii. Przede wszystkim okres, na który składniki majątku fundacji będą udostępniane innym podmiotom, jak również rodzaj mienia i podmiot, któremu mienie to będzie udostępniane. Kwestie te mogą wpływać na zobowiązania podatkowe fundacji.
Czas udostępniania mienia
Przede wszystkim, chociaż jednym z dozwolonych przedmiotów działalności fundacji rodzinnej jest najem, dzierżawa lub udostępnianie mienia do korzystania na innej podstawie, fundacja rodzinna może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego do bieżących dochodów, o ile w grę wchodzi udostępnianie mienia na dłuższy okres czasu. Natomiast, w przypadku gdy aktywa mają zostać udostępnione krótkoterminowo – będzie ona zobowiązana do bieżącego opodatkowania uzyskanych z tego tytułu dochodów, w karnej stawce 25 %. Nie jest to więc rozwiązanie opłacalne i należy zadbać, aby fundacja rodzinna została ustanowiona w celu określonym ustawą.
Negatywne konsekwencje podatkowe wywoływać będzie zatem działalność polegająca na udostępnianiu mienia na kilka dni lub tygodni, związana przede wszystkim z najmem krótkoterminowym lokali przy wykorzystaniu serwisów oferujących najem wakacyjny. Bezpieczny pozostanie najem długoterminowy, zarówno na rzecz osób fizycznych (najem mieszkań), jak i długoterminowy najem powierzchni usługowej.
Udostępnianie mienia podmiotom powiązanym
Istotne, pod względem prowadzenia działalności, związanej z udostępnianiem mienia przez fundację, jest również to komu mienie to jest udostępniane oraz jego rodzaj. Bowiem w przypadku gdy fundacja rodzinna osiąga przychody z tytułu najmu, dzierżawy lub innej działalności o podobnym charakterze na rzecz jej fundatora, beneficjenta lub podmiotu powiązanego, nie będzie ona zwolniona od bieżącego opodatkowania osiąganych z tego tytułu dochodów.
Jednak, będzie to miało miejsce tylko i wyłącznie w przypadku gdy przedmiotem umowy będzie przedsiębiorstwo, jego zorganizowana część bądź majątek fundacji, który będzie służył beneficjentowi, fundatorowi bądź podmiotowi powiązanemu z fundacją prowadzeniu przez daną osobę działalności gospodarczej.
Z taką sytuacją możemy mieć na przykład do czynienia gdy fundator prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, np. warsztat samochodowy, do którego prowadzenia wykorzystuje stanowiącą jego własność nieruchomość. W przypadku gdy fundator zdecyduje się wnieść ją do fundacji rodzinnej, a następnie wynająć sobie dla celu prowadzenia swojej działalności, uzyskany przez fundację dochód z tego tytułu nie będzie zwolniony od bieżącego opodatkowania. Fundacja będzie musiała od razu odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy, związany z dochodami osiągniętymi z tego tytułu ale będzie też miała prawo do rozliczenia kosztów uzyskania przychodów (np. amortyzacji, kosztów bieżącego utrzymania nieruchomości).
Fundacja rodzinna a jednoosobowa działalność gospodarcza
O ile nie ma najmniejszego problemu, aby fundacja rodzinna posiada udziały, akcje lub ogół praw i obowiązków w spółce osobowej, a tym samym była właścicielem biznesu prowadzonego w ramach jednej ze spółek prawa handlowego, o tyle zdecydowanie bardziej problematyczne jest przejęcie przez nią biznesu prowadzonego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej przez fundatora.
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej fundatora (jak również beneficjenta fundacji), aby fundacja rodzinna przejęła działalność prowadzoną we wskazanej formie, najbardziej racjonalnym rozwiązaniem wydaje się przekształcenie tego rodzaju działalności w spółkę kapitałową – w szczególności spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Po przekształceniu, udziały w spółce będą mogły zostać wniesione przez fundatora do założonej przez niego fundacji.
Wskazane rozwiązanie oprócz możliwości przejęcia biznesu przez fundację, a tym samym zapewnienia możliwości jego funkcjonowania w perspektywie wielu przyszłych pokoleń, posiada również innej, wymierne korzyści. Przede wszystkim, przekształcenia zapewnia kontynuację działalności prowadzonej w ramach JDG, a zatem wszelkich zawartych w jej ramach kontraktów, wydanych decyzji, pozwoleń, zezwoleń. Jednocześnie przekształcenie w spółkę kapitałową zapewnia ochronę majątku prywatnego, jak również może przynieść pozytywne efekty w zakresie opodatkowania osiąganych dochodów. Szerzej o zaletach związanych z przekształceniem jednoosobowej działalności w spółkę piszemy w naszej publikacji, do której lektury serdecznie zapraszamy.
Zakładanie fundacji rodzinnej – czyli pierwszy krok w stronę sukcesji biznesu
Analiza prawna, podatkowa oraz rachunkowa aktywów celu sukcesji biznesu
Aby założyć fundację rodzinną muszą zostać podjęte ściśle określone działania, przy zachowaniu odpowiedniej ich kolejności.
Przede wszystkim ustanowienie fundacji rodzinnej powinno rozpocząć się od dokładnej analizy sytuacji rodzinnej, majątkowej i biznesowej oraz prawnej, podatkowej i rachunkowej oraz celów potencjalnego fundatora. Warto w tym zakresie skorzystać z pomocy doradców mających w tym zakresie doświadczenie. Nieoceniona będzie pomoc zarówno doradcy podatkowego, jak i adwokata lub radcy prawnego, specjalizującego się w działaniach związanych z sukcesją majątku, w tym sukcesją biznesu.
Wskazana analiza pozwoli określić jaką część majątku warto przenieść do fundacji rodzinnej. Powinieneś mieć bowiem na uwadze, że chociaż fundacja rodzinna daje szerokie możliwości, w pewnych wypadkach wniesienie do niej określonych aktywów może nie znajdować uzasadnienia. Przykładem tego typu działania jest przeniesienie na rzecz fundacji rodzinnej własności nieruchomości, zamieszkiwanej przez beneficjentów fundacji. Udostępnianie im możliwości dalszego korzystania z danej nieruchomości stanowiło będzie pewnego rodzaju świadczenie, a w związku z tym podlegało będzie opodatkowaniu, które nie wystąpi gdy nieruchomość pozostanie w majątku rodzinnym.
Dalsze działania
Kiedy natomiast analiza zostanie przeprowadzona i ustalone zostaną cele fundatora i najważniejsze zasady funkcjonowania określonej fundacji rodzinnej, nadejdzie pora na przygotowanie niezbędnych dokumentów do jej utworzenia. Przede wszystkim konieczne jest, aby fundator fundacji rodzinnej podpisał w formie aktu notarialnego akt założycielski fundacji oraz jej statut, zawierający najważniejsze zasady dotyczące funkcjonowania danej fundacji.
Akt założycielski oraz statut nie są jednak jedynymi niezbędnymi dokumentami w procesie ustanowienia fundacji rodzinnej. Konieczne będzie jeszcze przygotowanie szeregu dokumentów niezbędnych do wpisania fundacji do rejestru fundacji rodzinnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim. Do dokumentów tych należy m.in. spis mienia sporządzony przez fundatora, jego oświadczenie o wniesieniu mienia na pokrycie funduszu założycielskiego, jak również oświadczenia członków zgromadzenia beneficjentów oraz członków zarządu wyrażające zgodę na pełnienie funkcji w tych organach.
REGON i NIP – koniecznie przed rejestracją
Oprócz tego, w przypadku ustanowienia fundacji należy także zadbać o uzyskanie numeru REGON oraz NIP. Nie zostanie on bowiem nadany automatycznie wraz z wpisem fundacji rodzinnej do rejestru, tak jak ma to miejsce w przypadku spółek prawa handlowego czy fundacji dobroczynnych.
Co istotne, dla uzyskania numeru NIP urzędy skarbowe wymagają także przedłożenia dokumentu potwierdzającego prawo do nieruchomości, która stanowi adres siedziby fundacji rodzinnej. Zazwyczaj będzie to umowa najmu lub użyczenia, powinieneś zatem zadbać o podpisanie stosownej umowy nawet jeśli to Ty jako fundator jesteś właścicielem nieruchomości pod adresem, której mieścił będzie się adres fundacji rodzinnej.
Wniosek do sądu
Jak już wspomnieliśmy, niezbędnym krokiem w procesie utworzenia fundacji rodzinnej jest także złożenie wniosku o wpis fundacji rodzinnej do rejestru fundacji rodzinnych. Do wniosku należy dołączyć komplet potrzebnych dokumentów do rejestracji. Wniosek musi zostać konieczne złożony w terminie 6 miesięcy od dnia powstania fundacji rodzinnej (podpisania aktu założycielskiego). Jeśli do tego nie dojdzie, fundacja ulegnie rozwiązaniu. Natomiast do dnia wpisania fundacji rodzinnej do rejestru, fundacja będzie fundacją rodzinną w organizacji.
Oferta Kancelarii w przypadku ustanowienia fundacji rodzinnej
Zastanawiasz się w jaki sposób ustanowiona przez Ciebie fundacja może wspierać działalność pożytku publicznego, bądź nie wiesz jak odbywa się ustanowienie organów fundacji rodzinnej? A może chciałbyś uzyskać wsparcie doświadczonych doradców w zakresie sukcesji biznesu i możliwych form jej przeprowadzenia?
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Kancelarii w tym zakresie oraz z naszą ofertę usług świadczonych online na naszej Platformie Obsługi Prawnej i Podatkowej Online w zakresie założenia fundacji rodzinnej.
Zapraszamy do kontaktu pod nr tel.: