Spis treści:
- Koniec roku obrotowego a obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego
- Jakie spółki sporządzają sprawozdanie finansowe?
- Sprawozdanie z rocznej działalności działalności jednostki
- Badanie sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta – kiedy jest konieczne?
- Udostępnienie dokumentów wspólnikom
- Zatwierdzenie sprawozdania finansowego – kluczowy etap
- Inne konieczne uchwały
- Podział zysku lub pokrycie straty
- Udzielenie absolutorium członkom organów spółek
- Wybór nowych członków organów spółki
- Dalsze istnienie spółki
- Złożenie rocznego sprawozdania finansowego – gdzie, co i w jakim terminie?
- Jak złożyć dokumenty sprawozdawcze do Krajowego Rejestru Sądowego?
- Jakie dokumenty należy złożyć do KRS?
- Termin na złożenie sprawozdania finansowego do KRS
- Brak obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego a zgłoszenie do KRS
- Oferta Kancelarii
Pierwsza połowa roku kalendarzowego, to dla przeważającej większości spółek prawa handlowego i spółek cywilnych czas wzmożonych obowiązków w zakresie sprawozdawczości finansowej. Przygotowanie, podpisanie, zatwierdzenie sprawozdania finansowego oraz złożenie sprawozdania finansowego we właściwym rejestrze sądowym to nie tylko formalność wynikająca z ustawy o rachunkowości, ale jeden z kluczowych elementów zamknięcia roku obrachunkowego, mający konsekwencje prawne, finansowe i organizacyjne. Wszystko to powinno się odbyć 6 miesięcy od dnia bilansowego, od dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych.
Niestety, w praktyce niejednokrotnie pomijane są dodatkowe obowiązki, które towarzyszą temu procesowi – zarówno wobec Krajowego Rejestru Sądowego, jak i względem organów wewnętrznych spółki.
Dlatego też w niniejszej publikacji krok po kroku wyjaśnimy, jak prawidłowo przeprowadzić proces zatwierdzenia sprawozdania i o jakich dodatkowych obowiązkach powinien pamiętać kierownik jednostki, czyli zarząd w spółce lub wspólnicy prowadzący sprawy spółki w spółce osobowej.
Zatwierdznie sprawozdania finansowego
Sprawdź naszą platformę doradztwa prawnego oraz doradztwa podatkowego Online
Koniec roku obrotowego a obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego
Dla większości spółek dzień kończący rok obrotowy oznacza obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz sporządzenia sprawozdania finansowego w określonym terminie od dnia bilansowego.
Obowiązek ten nie dotyczy spółek osobowych nie podlegających przepisom ustawy o rachunkowości np. spółek jawnych lub spółek cywilnych osób fizycznych nie osiągających określonego poziomu przychodów. Te spółki nie prowadzą ksiąg rachunkowych i nie sporządzają sprawozdań finansowych zgodnie z ustawą o rachunkowości.
Powinno ono zostać sporządzone w terminie 3 miesięcy od dnia bilansowego (dnia kończącego rok obrotowy). Czym jednak na gruncie obowiązujących przepisów Ustawy o rachunkowości jest rok obrotowy?
Zgodnie z postanowieniami wskazanej ustawy, rok obrotowy to rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych. Aby określić jak rozumiany jest rok obrotowy konkretnej spółki prawa handlowego należy zapoznać się z jej umową lub statutem, gdyż to właśnie one wskazują jak należy w określonym wypadku rozumieć pojęcie roku obrotowego.
W przeważającej liczbie spółek rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że sprawozdanie finansowe powinno zostać sporządzone nie później niż do końca marca danego roku za rok poprzedni. Tym samym, sprawozdania finansowe za 2024 rok, powinny zostać przygotowane do końca marca 2025 roku.
Zakładając spółkę w określonych wypadkach możemy skorzystać z możliwości wydłużenia roku obrotowego, co powoduje, że unikamy obowiązku sporządzania (które powinno następnie zostać zatwierdzone) i złożenia sprawozdania finansowego na przykład po 3, 4 miesiącach działalności w danym roku.
Jednak nie zawsze jest to optymalne rozwiązanie i trzeba rozważyć przy zakładaniu spółki ryzyko takiej decyzji gdyż spółki jako podatnicy podatku dochodowego CIT mogą przez tą decyzję utracić status małego podatnika lub zwolnienie z podatku VAT.
Obecnie, sprawozdania finansowe muszą zostać sporządzone w formie elektronicznej w formacie XML i podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.
Podpisuje je natomiast osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, jak również kierownik jednostki. Kierownik jednostki w przypadku spółek to cały zarząd lub wszyscy wspólnicy prowadzący sprawy spółki.
W przypadku natomiast gdy określoną jednostką kieruje organ wieloosobowy (np. kilkuosobowy zarząd), sprawozdanie finansowe może podpisać tylko jedna z osób wchodzących w skład tego organu, przy czym pozostali jego członkowie muszą złożyć oświadczenia, że sprawozdanie spełnia wymagania przewidziane w ustawie lub odmowy złożenia takich oświadczeń.
Najczęściej w praktyce jednak zamiast składania oświadczeń o spełnieniu ustawowych wymagań, po prostu wszyscy członkowie danego organu składają podpisy pod sprawozdaniem finansowym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym po podpisaniu sprawozdania finansowego przez osobę sporządzającą sprawozdanie finansowe.
Jakie spółki sporządzają sprawozdanie finansowe?
Nie wszystkie wśród spółek prawa handlowego są traktowane jako podmioty zobowiązane do sporządzania sprawozdań finansowych.
Obowiązkowo sporządzać sprawozdanie finansowe mają jedynie spółki, prowadzące pełną księgowość (księgi rachunkowe).
Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości musi wynikać z brzmienia obowiązujących przepisów i wiązać się z charakterem danej spółki lub wysokością osiąganych przez nią przychodów lub może również wynikać z dobrowolnego prowadzenia pełnej księgowości, pomimo braku ku temu ustawowych przesłanek.
Do prowadzenia ksiąg rachunkowych zobowiązanych jest jednak większość spółek prawa handlowego. Wśród nich możemy wyróżnić spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne oraz proste spółki akcyjnej, a także spółkę jawną, w której wspólnikami są osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
Natomiast, spółki cywilne, spółki jawne, w których wspólnikami są osoby fizyczne, a także spółki partnerskie nie muszą sporządzać sprawozdania finansowego, pod warunkiem jednak, że ich przychody netto za poprzedni rok obrotowy nie przekraczają równowartości 2,5 mln EURO w przeliczeniu na złotówki i nie wybrały dobrowolnie prowadzenia pełnej księgowości.
Sprawozdanie z rocznej działalności działalności jednostki
Obok obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego, niektóre ze spółek mają także obowiązek sporządzenia sprawozdania z rocznej działalności przedsiębiorstwa za dany rok obrotowy oraz obowiązek zatwierdzenia i złożenia do rejestru przedsiębiorców.
Zobowiązanie do sporządzenia sprawozdania z rocznej działalności przedsiębiorstwa spoczywa na spółkach kapitałowych (spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, spółce akcyjnej, prostej spółce akcyjnej) oraz na spółce komandytowo-akcyjnej, a także spółkach jawnych i komandytowych, których wspólnikami ponoszącymi nieograniczoną odpowiedzialność są spółki kapitałowe, komandytowo – akcyjne, a także spółki innych państw o podobnej do tych spółek formie prawnej.
Sprawozdanie z działalności powinno zostać sporządzone w formie elektronicznej, nie został jednak narzucony żaden konkretny format dokumentu, w którym powinno być ono zapisane. Może ono zatem przybrać postać pliku tekstowego bądź graficznego, każdorazowo jednak musi zostać podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.
Badanie sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta – kiedy jest konieczne?
W pewnych wypadkach, koniecznym elementem związanym ze sporządzeniem sprawozdania finansowego, jest przeprowadzenie badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta. Obowiązek poddania sprawozdania badaniu występuje przede wszystkim w odniesieniu do spółki akcyjnej (o ile na dzień kończący rok obrotowy nie była ona spółką w organizacji).
Konieczne będzie także badanie sprawozdania finansowego przez biegłego, w przypadku spółek, które w poprzednim roku obrotowym spełniły określone w Ustawie o rachunkowości warunki, dotyczące liczby zatrudnionych osób, posiadanej sumy aktywów, jak również wysokości przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów. Wobec tego, prężnie rozwijające się firmy powinny starannie weryfikować, czy nie będzie ich w danym roku dotyczyć obowiązek poddania sprawozdania badaniu przez biegłego.
Biegłego rewidenta, który przeprowadzi badanie sprawozdania finansowego wybiera sama spółka, a konkretnie organ odpowiedzialny za zatwierdzenie sprawozdania finansowego. Uprawnienie to może także zostać powierzone w umowie lub statucie spółki także innemu organowi (przykładowo radzie nadzorczej).
Jednocześnie przepisy Ustawy o rachunkowości wyraźnie wskazują, że funkcja ta nie może zostać przyznana kierownikowi jednostki, a zatem członkowi zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
Udostępnienie dokumentów wspólnikom
W przypadku spółek kapitałowych – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej i prostej spółki akcyjnej – spółki te powinny udostępnić osobom będącym wspólnikami/akcjonariuszami danego podmiotu sprawozdanie finansowe, jak również sprawozdanie z badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta (o ile istniała konieczność jego sporządzenia). Dokumenty te powinny zostać udostępnione najpóźniej na 15 dni przed terminem zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia akcjonariuszy, tak aby udziałowcy mogli zapoznać się ze wskazanymi dokumentami.
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego – kluczowy etap
Kiedy sprawozdanie finansowe zostanie już sporządzone w terminie 3 miesięcy od dnia bilansowego, podpisane w formie elektronicznej podpisem osobistym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym przez uprawnione do tego osoby oraz jeśli jest taka potrzeba zbadane przez biegłego, kolejnym krokiem jest jego zatwierdzenie.
To kto powinien zatwierdzić sprawozdanie finansowe zależało będzie od tego z jaką spółką prawa handlowego mamy do czynienia.
W przypadku:
- spółki z o.o. – organem zatwierdzającym jest zwyczajne zgromadzenie wspólników;
- spółki akcyjnej i prostej spółki akcyjnej oraz spółki komandytowo-akcyjnej – organem zatwierdzającym jest zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy;
- spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej – wszyscy wspólnicy danej spółki.
Na mocy prawa własności do udziałów prawo do udziału w ww. zgromadzeniach przysługuje wspólnikom.
Termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego powinno przybrać postać uchwały podjętej przez odpowiedni dla danej spółki organ zatwierdzający. Sprawozdanie powinno zostać zatwierdzone w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego, a zatem w przypadku spółek, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym do 30 czerwca danego roku.
alt=”terminy sprawozdania finansowego – obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego”
Inne konieczne uchwały
Oprócz konieczności podjęcia uchwały dotyczącej zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, przez odpowiedni organ w danej spółce prawa handlowego, powinien on także zadbać o podjęcie decyzji w następujących sprawach:
- zatwierdzenia sprawozdania z działalności spółki, o ile jest ono sporządzane w danej spółce;
- podziału zysku lub pokrycia straty;
- udzielenia absolutorium członkom organów spółek kapitałowych;
- wyboru nowych członków organów w spółkach kapitałowych;
- dalszego istnienia spółki.
Podział zysku lub pokrycie straty
Organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe, podejmując uchwałę o jego zatwierdzeniu powinien także podjąć decyzję co do podziału osiągniętego przez spółkę zysku bądź pokrycia zaistniałej w spółce straty. Sposób przeznaczenia lub pokrycia środków zależny będzie od sytuacji w konkretnym podmiocie.
Przykładowo, w sytuacji gdy spółka osiągnęła w poprzednim roku obrotowym zysk, może on zostać pozostawiony w spółce i wykorzystany na przyszłe inwestycje, wypłacony wspólnikom (akcjonariuszom) spółki lub wykorzystany na pokrycie straty spółki w poprzednich lub kolejnych latach obrotowych. Z kolei w przypadku gdy w danym roku obrotowym, w danej spółce wystąpi strata, organ zatwierdzający sprawozdanie, może postanowić o jej pokryciu z zysków za lata poprzednie, bądź z zysków, które spółka osiągnie w kolejnych okresach sprawozdawczych.
W pewnych wypadkach, gdy spółka nie prowadzi aktywnej działalności gospodarczej, może także dojść do sytuacji gdy jej wynik finansowy netto wynosił będzie kwotę 0,00 zł, a tym samym spółka nie osiągnie zysku ani straty. W takiej sytuacji organ zatwierdzający powinien podjąć uchwałę, stosownie do której wynik finansowy spółki nie wymaga ani pokrycia ani podziału. Jeśli natomiast chciałbyś dowiedzieć się więcej o podziale zysku w spółce z o.o. zapraszamy do lektury naszej publikacji w tym temacie.
Udzielenie absolutorium członkom organów spółek
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego spółki za dany rok obrotowy wiąże się w praktyce nie tylko z oceną sytuacji majątkowej i finansowej przedsiębiorstwa, lecz także z dokonaniem przez wspólników oceny działalności członków organów spółki poprzez udzielenie im absolutorium (poparcia) z wykonania obowiązków w danym roku obrotowym.
Podobnie jak uchwała w przedmiocie zatwierdzania sprawozdania finansowego, także uchwała dot. udzielenia absolutorium członkom organów spółki powinna zostać podjęta na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników lub zwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. W związku z tym, zwołując tego rodzaju zgromadzenie powinieneś pamiętać o zawarciu punktu dot. udzielenia absolutorium członkom organów w porządku obrad.
Poprzez udzielenie absolutorium wspólnicy danej spółki stwierdzają, że działalność członka organu w danym roku obrotowym była prowadzona zgodnie z interesem spółki oraz w ramach przysługujących mu kompetencji i obowiązków. Poprzez udzielenie absolutorium, osoba której zostało ono udzielone, zostaje zwolniona z odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną spółce działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki, wynikającej z art. 293 Kodeksu spółek handlowych.
Udzielenie absolutorium dotyczy przede wszystkim spółek kapitałowych, tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, prostej spółki akcyjnej oraz spółki akcyjnej. W spółkach tych uchwała w przedmiocie absolutorium powinna zostać podjęta względem członków zarządu spółki, jak również członków rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej (o ile funkcjonuje ona w danej spółce). Uchwała dotycząca absolutorium powinna zostać podjęta także w spółce komandytowo-akcyjnej względem jej komplementariuszy, a także członków rady nadzorczej o ile została ona ustanowiona. Udzielenie absolutorium (lub odmowa jego udzielenia) może także dotyczyć likwidatorów poszczególnych spółek – o ile spółka pozostaje w likwidacji.
Co ważne, wspólnicy powinny podjąć decyzję w zakresie udzielenia absolutorium względem każdej konkretnej osoby wchodzącej w skład danego organu spółki, a nie organu jako takiego. Co więcej, udzielenie absolutorium członkom organów dotyczy ich także w sytuacji gdy nie sprawowali funkcji przez cały czas trwania danego roku obrotowego. Uchwała w przedmiocie udzielenia absolutorium lub odmowa jego udzielenia powinna dotyczyć nawet osób (np. członków zarządu lub rady nadzorczej spółki z o.o.), które sprawowały funkcję jedynie kilka dni w danym roku obrotowym.
Wybór nowych członków organów spółki
Zatwierdzanie rocznego sprawozdania finansowego w spółkach kapitałowych wiąże się także z koniecznością rozważenia czy nie zachodzi konieczność powołania nowych członków organów danej spółki – a zatem członków zarządu, członków komisji rewizyjnej lub rady nadzorczej. Weryfikacji tej nie trzeba będzie właściwie dokonywać jedynie w sytuacji gdy członkowie organów w danej spółce są powoływani na czas nieokreślony.
Otóż, zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu spółek handlowych, w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz prostej spółce akcyjnej, mandaty członków organów (zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej) powołanych na roczną kadencję, wygasają z dniem, w którym odbyło się zgromadzenie wspólników/walne zgromadzenie akcjonariuszy, zatwierdzające sprawozdanie finansowe, za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia przez daną osobę funkcji w organie.
Podobnie jest także w sytuacji, gdy określone osoby zostały powołane do sprawowania danej funkcji przez czas dłuższy niż rok. W takim wypadku, ich mandaty wygasną z dniem odbycia zgromadzenia wspólników, walnego zgromadzenia akcjonariuszy zatwierdzającego sprawozdanie finansowe, za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji.
Aby lepiej zrozumieć przewidzianą przez ustawodawcę konstrukcję, wyobraźmy sobie że spółka ABC sp. z o.o., w dniu 14 maja 2025 roku odwołała dotychczasowego członka zarządu i powołała nowego członka zarządu na 3 letnią kadencję. Wobec tego kadencja wskazanego członka zarządu wygaśnie dopiero z dniem odbycia zgromadzenia wspólników, na którym dojdzie do zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2028 rok. Sprawozdanie takie, przy założeniu że rok obrotowy tej spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym, powinno zostać sporządzone do końca marca 2029 roku, a następnie zatwierdzone nie później niż do końca czerwca tego roku. W praktyce zatem określona osoba będzie sprawowała funkcję dłużej niż 3 lata, na które została powołana.
Z podobną sytuacją będziemy mieć do czynienia także w odniesieniu do członków zarządu w spółce akcyjnej. W tym jednak wypadku, członkowie tego organu mogą być powoływani jedynie na czas określony, wynoszący maksymalnie 5 lat.
Dalsze istnienie spółki
W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, przebieg zgromadzenia wspólników, na którym dochodzi do zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, może wiązać się także z koniecznością podjęcia uchwały w przedmiocie dalszego istnienia spółki. Do jej podjęcia powinno dojść w sytuacji gdy bilans wykaże stratę, która przewyższa sumę kapitału zapasowego oraz połowę kapitału zakładowego.
W takiej sytuacji, zarząd powinien niezwłocznie zwołać zgromadzenie wspólników, na którym dojdzie do podjęcia uchwały w przedmiocie dalszego istnienia spółki. W praktyce nie ma przeszkód, aby było to właśnie zwyczajne zgromadzenie wspólników, na którym dojdzie także do zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, sprawozdania z działalności, podziału zysku czy pokrycia straty.
Co jednak istotne, w sytuacji gdy sporządzone sprawozdanie finansowe w istocie wskazuje na stratę przewyższającą wartość kapitału zapasowego oraz połowy zakładowego, zarząd nie powinien wstrzymywać się ze zwołaniem zwyczajnego zgromadzenia wspólników, pomimo że zgodnie z przepisami powinno ono odbyć się nie później niż do końca czerwca danego roku. Przeciwnie, powinno ono odbyć się możliwie jak najszybciej, przy uwzględnieniu, że jeśli wspólnicy będą zawiadamiani formalnie o jego odbyciu, zawiadomienia o terminie zgromadzenia powinny zostać wysłane na co najmniej dwa tygodnie przez planowanym terminem.
Złożenie rocznego sprawozdania finansowego – gdzie, co i w jakim terminie?
Na wszystkich spółkach prawa handlowego, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz obowiązek sporządzać sprawozdania finansowe spoczywa także obowiązek złożenia dokumentów sprawozdawczych do rejestru przedsiębiorców KRS.
Obowiązek ten powinien zostać wypełniony w ściśle określonym terminie, przy wykorzystaniu dedykowanego do tego systemu.
Jak złożyć dokumenty sprawozdawcze do Krajowego Rejestru Sądowego?
Do Krajowego Rejestru Sądowego oprócz sprawozdania finansowego należy przedłożyć także sprawozdanie z działalności podmiotu, a także uchwałę o pokryciu straty lub podziale zysku. Dokumenty te muszą zostać przedłożone do sądu elektronicznie, co do zasady przy wykorzystaniu Repozytorium Dokumentów Finansowych (RDF), dostępnego przez portal Ministerstwa Finansów. Złożenie rocznego sprawozdania finansowego przy wykorzystaniu wskazanego systemu jest całkowicie bezpłatne.
Niestety nie w każdym wypadku można będzie skorzystać z możliwości bezpłatnego zgłoszenia sprawozdania finansowego do KRS. Nie będzie możliwości takiego zgłoszenia jeśli osoba uprawniona do reprezentowania spółki nie ma ujawnionego numeru PESEL w Krajowym Rejestrze Sądowym. Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia w przypadku gdy wszyscy reprezentanci danej spółki (np. członkowie jej zarządu) są cudzoziemcami i w związku z tym nie posiadają numeru PESEL.
W takim wypadku konieczne będzie zgłoszenie rocznego sprawozdania finansowego (oraz pozostałych dokumentów sprawozdawczych) przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego S24. W tym wypadku koszt zgłoszenia sprawozdania finansowego jest niewielki, wynosi on bowiem 140 zł.
Jakie dokumenty należy złożyć do KRS?
Oprócz sprawozdania finansowego, spółki zobowiązane do jego sporządzenia, powinny złożyć do Krajowego Rejestru Sądowego także inne dokumenty, a mianowicie:
- uchwałę dotyczącą zatwierdzenia sprawozdania finansowego;
- sprawozdanie z działalności podmiotu, o ile spółka jest zobowiązana do jego sporządzenia;
- sprawozdanie z badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta, jeśli sprawozdanie finansowe podlegało badaniu;
- uchwałę o podziale zysku lub pokryciu straty.
Wszystkie dokumenty należy złożyć elektronicznie, przy czym w przypadku uchwał dotyczących zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz podziału zysku bądź pokryciu straty wystarczające będzie przedłożenie jedynie skanów podpisanych dokumentów.
Termin na złożenie sprawozdania finansowego do KRS
Roczne sprawozdanie finansowe jednostki wraz z towarzyszącymi mu dokumentami powinno zostać złożone do Krajowego Rejestru Sądowego w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego przed wspólników danej spółki.
Niezłożenie sprawozdania finansowego w wyznaczonym Ustawą o rachunkowości terminie, może wiązać się z wszczęciem przez sąd rejestrowy postępowania przymuszającego, które jest równoznaczne z wezwaniem danej spółki do przedłożenia sprawozdania finansowego oraz towarzyszących mu dokumentów w 7 dniowym terminie pod rygorem nałożenia grzywny na osoby uprawnione do reprezentowania spółki. Grzywna może wynosić maksymalnie 15 000 zł i w razie dalszego braku wypełnienia obowiązku może być ponawiana.
W przypadku niezłożenia sprawozdania finansowego do Krajowego Rejestru Sądowego, w grę może wchodzić także odpowiedzialność karna, zagrożona karą grzywny oraz ograniczenia wolności. Niezłożenie sprawozdania finansowego stanowi bowiem przestępstwo.
Brak obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego a zgłoszenie do KRS
Jak już wspomnieliśmy nie każda ze spółek ma obowiązek sporządzać sprawozdania finansowe. W przypadku spółek, niemających obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania sprawozdania finansowego należy pamiętać o zgłoszeniu do Krajowego Rejestru Sądowego oświadczenia o braku obowiązku sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego. Oświadczenie takie powinno zostać złożone w terminie 6 miesięcy od dnia kończącego rok obrotowy – a zatem co do zasady do końca czerwca danego roku.
Podobnie jak w przypadku złożenia do Krajowego Rejestru Sądowego sprawozdania finansowego wraz z towarzyszącymi mu dokumentami, także w tym przypadku spółka musi wypełnić spoczywający na niej obowiązek przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego, tj. Repozytorium Dokumentów Finansowych lub systemu S24 (w zależności od jej sytuacji).
Oferta Kancelarii
Chciałbyś ustalić co się stanie gdy nie zachowasz ostatecznych terminów sprawozdawczych?
Potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu całości działań związanych z zatwierdzeniem sprawozdania finansowego?
Potrzebujesz wsparcia w złożeniu dokumentów finansowych we właściwym rejestrze sądowym podczas przeprowadzania postępowania likwidacyjnego?
Zapraszamy kontaktu z nami oraz do zapoznania się z ofertą Kancelarii w tym zakresie oraz z naszą ofertę usług świadczonych online na naszej Platformie Obsługi Prawnej i Podatkowej Online w zakresie zatwierdzania sprawozdania finansowego.
Zapraszamy do kontaktu pod nr tel.: